لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

وضعيت بازماندگان زلزله جنوب آسيا و نياز به کمک های بين المللی بيشتر و فوری


شمار تلفات زلزله در منطقه کشمير هند بيش از ۷۵۰ نفر، و در کشمير پاکستان بيش از ۲۰۰۰۰ نفر برآورد ميشود. ارقام تلفات با رسيدن گروه های امداد به نقاط کوهستانی دور افتاده کشمير در هردو کشور بيشتر ميشود.

شاهدان عينی ميگويند که صدای کودکانی که در زير آوار مدرسه های خراب شده در دام افتاده بودند، برای مدت ۲۴ ساعت شنيده ميشد که برای کمک فرياد ميزدند.

پرزيدنت مشرف رئيس جمهور پاکستان ميگويد که همه امکانات کشورش بکار گرفته شده است و هرچه سريع تر به کمکهای بيشتر بين المللی برای ياری رساندن به آنها که هنوز زنده اند نياز دارد.

حدود دو ميليون نفر در مناطق زلزله زده زندگی ميکنند و اين مناطق کوهستانی کشمير ارتباطشان بعلت زلزله قطع شده و بيشترين تلفات در مظفرآباد بزرگترين شهر کشمير در ناحيه تحت کنترل پاکستان است.

در بخش تحت کنترل هند هم بيشترين خسارات درشهرهای يوری و تنگدار بوده است و مردم شهر سرينگر پايتخت تابستانی کشمير هند در هوای يخبندان آنجا شب از ترس زلزله ديگر به خيابانها ريختند و پس از مطمئن شدن از اينکه دولت اطلاعيه ای مبنی بر زلزله تازه ای صادر نکرده به خانه هايشان برگشتند.

آمريکا ميگويد که پنجاه ميليون دلار برای کمک به مناطق زلزله زده کشمير ميفرستد و هليکوپتر ها و هواپيماهای باربری نظامی در اختيار گروه های امداد برای دستيابی به روستاهائی که باقی مانده اند، قرار ميدهد.

امروز دوشنبه رهبران جهان در پی آشکار شدن ابعاد خسارات و تلفات اين زمين لرزه اقدامات کمک رسانی خود را افزايش دادند.

استراليا اعلام کرد که تعهد کمک خود را از ٤٠٠ هزار دلار به ٤ ميليون دلار افزايش ميدهد که از طريق سازمانهای امداد بين المللی توزيع شود.

بانک جهانی ٢٠ ميليون دلار کمک برای اين مناطق اعلام کرده است و اتحاديه اروپا بيش از ٤ ميليون دلار کمک ميفرستد.

بانک توسعه آسيا که مرکزش در فيليپين است ١٠ ميليون دلار کمک فوری برای مناطق آسيب ديده عرضه کرده است.

چين، ژاپن، و ترکيه گروه های امداد فرستاده اند. ژاپن همچنين قول داده است که پرسنل پزشکی بفرستد و ٢٠٠ هزار دلار هم آذوقه و تجهيزات ارسال کند.

سازمان ملل، مراکزی در پاکستان برپا کرده است، که اقدامات بين المللی امداد را برای حدود دو تا دو و نيم ميليون نفر از مردم که نيازمند پناهگاه هستند، فراهم کند.

XS
SM
MD
LG