لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

پاکستان: ممکن است شمار کشته شدگان به ۲۰۰۰۰  نفر برسد


مقامات پاکستان ميگويند با رسيدن مامورين نجات به مناطقی که ارتباط با آنها بخاطر زمين لرزه قطع شده بود، ممکن است که شمارش کشته شدگان ناشی از زمين لرزه روز شنبه به ۲۰۰۰۰ نفر برسد.

پرويز مشرف، رئيس جمهور پاکستان خواستار کمکهای بين المللی و بويژه هلی کوپتر برای رسيدن به مناطق دور دست شد. شوکت عزيز، نخست وزير پاکستان ميگويد اکثر کشته شدگان زمين لرزه در منطقه کشمير تحت کنترل پاکستان بوده اند که در مرکز زمين لرزه ای به شدت۶/۷ ريشتر واقع بوده است.

در سراسر پاکستان، مردم با دستهای برهنه زمين را ميکندند و عزيزان خود را جستجوی ميکردند.

در همين حال، مقامات مسئول نيز با استفاده ماشين آلات سنگين ساختمانی سعی ميکردند مردم را از زير آوار و خرابه ها نجات دهند.

شاهدان عينی ميگويند که صدای کودکانی که در زير آوار مدرسه های خراب شده در دام افتاده بودند و برای مدت ۲۴ ساعت برای کمک فرياد ميزدند شنيده ميشد.

در هند، مقامات ميگويند بيش از ۶۰۰ نفر کشته شده اند که اکثر آنها در ناحيه کشمير هند بوده اند. انتظار ميرود با دسترسی مامورين نجات به دهات دور افتاده کوهستانی، شمار کشته شدگان در کشمير هند نيز افزايش يابد.

مان موهان سينگ، نخست وزير هند تلفنی با پرويز مشرف، رئيس جمهور پاکستان صحبت کرد و رهبران هر دو کشور آماده گی خود را برای کمک رسانی به کشور ديگر اعلام کردند.

کشمير زلزله زده مورد ادعای دو کشور هند و پاکستان است

ناحيه هيماليای کشمیر، مرکز زمین لرزه روز شنبه بود، مورد ادعای دو کشور هند و پاکستان است. این دو کشور تاکنون دو بار بر سر این منطقه، که بخاطر زیبایی طبیعی و موقعیت استراژیکی مورد توجه است، جنگیده اند. هریک از این کشورها بخشی از کشمیر را در اختیار دارند، که بوسيله یک خط کنترل از هم جدا شده اند. در سال ۱۹۴۸ پس از اينکه سلطان کشمیر تصمیم گرفت به هندوستان ملحق شود، نخستين جنگ بين هند و پاکستان در گرفت.

استدلال پاکستان این است که چون اکثریت جمعیت کشمیر را مسلمان تشکيل می دهند، بنابراین کشمیر بخشی از خاک آن کشور است. بخش کشمیر ِ هند تنها ایالت هندوستان است که اکثریت آن مسلمان هستند. جدال بر سر این منطقه تاکنون هزاران تن را به کشتن داده است.

جدایی خواهان مسلح که علیه حاکمیت هند میجنگند، به کرّات به نیروهای هندی حمله کرده اند؛ و نیروهای هند و پاکستان مداوماً به تیراندازیهای مرزی دست ميزنند. در سال ۲۰۰۲ پس از اینکه به پارلمان هند در دهلی نو حمله شد، هر دو کشور نیروهای خود را در خط مرزی بسیج کردند . هندوستان ستیزه جویان پاکستانی را در حمله به پارلمان مقصر ميداند ، اماّ پاکستان این ادعا را رد میکند.

در چند روز پیش از زمین لرزه اخیر، این دو کشور رقیب، که به سلاح هسته ای مجهزند، با صدور یک بیانیه مشترک تعهد کردند که به تلاشهای صادقانه خود جهت حل اختلافات مربوط به کشمیر ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG