لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

تاريخچه زمين لرزه ها در شبه قاره هندوستان


زمين لرزه ای که منطقه کشمير را در شمال هندوستان و پاکستان لرزاند يکی از شديدترين زمين لرزه هايی است که بشر بياد دارد. با اينهمه زمين لرزه های شبه قاره هندوستان تاريخچه طولانی دارد. در گذشته دو زمين لرزه بسيار مرگبار با شدت ۷ مميز ۶ درجه ريشتر اين منطقه را لرزانده است، درست مانند زمين لرزه ای که روز شنبه رخ داد.

نخستين ِ ان در سال ۱۹۳۵ در ايالت بلوچستان در غرب پاکستان کنونی روی داد که منجر به کشته شدن ۳۵۰۰۰ نفز شد. همين اواخر يعنی در سال ۲۰۰۱ تعداد ۱۱۵۰۰ نفر در شهر گجرات براثر زلزله ای که شدت آن ۷ مميز۶ ريشتر بود جان خود را از دست دادند؛ و۲۰ نفر نيز در جنوب پاکستان کشته شدند.

اين زمين لرزه در همه شبه قاره هند، از جمله بنگلادش احساس شد. شديد ترين زمين لرزه در سال ۱۹۰۵ با شدت 7 مميز 9 ريشتر اتفاق افتاد و موجب مرگ۲۰ هزار نفر درشهر " کانگرا" در ايالت " پرادش" هندوستان شد. اگر باز هم به عقب برگرديم، در سال۸۹۳ بر اثر زمين لرزه ای نزديک به۱۵۰ هزار نفر از اهالی شهر " دبال " Debal در پاکستان کنونی کشته شدند.

يکی ديگر از زمين لرزه های قابل ذکر در سال ۱۹۴۵ با شدت ۷ مميز۹ ريشتر است که باعث کشته شدن دست کم۲۰۰۰ نفر در جنوب پاکستان و ايران شد.

در سال ۱۹۹۱ زمين لرزه ای با شدت ۶ مميز۸ ريشتر در کوههای هندوکش در ناحيه افغانستان رخ داد اما تلفات آن زياد نبود. بر اثر اين زلزله تنها ۴۰۰ نفر در افغانستان و ۳۰۰ نفر در پاکستان و تاجيکستان کشته شدند، گو اينکه لرزش آن تا دهلی نو و ازبکستان نيز احساس شد.

XS
SM
MD
LG