لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

ايران در آستانه صعود به جام جهانی


ايران: ۲ گل ( كيم چيل هو - مدافع كره‌ای به تيم خود ـ و جواد نكو نام )
كره‌ شمالی: صفر
اخطار: محمد علوی ـ ايران ، هانگ سول چول ـ كره‌ی شمالی اخراج: كيم يونگ چو ـ كره شمالی
تماشاگر: ۵۰ هزار تن

تيم ملی فوتبال ايران با برتری برابر كره‌ شمالی در آستانه‌ صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، دو تيم ايران و كره‌ شمالی در سومين ديدار از مرحله دوم مقدماتی جام جهانی آلمان از ساعت ۱۱ و ۱۵ صبح امروز (بوقت تهران) در ورزشگاه ۵۰ هزار نفری كيم ايل سونگ با قضاوت محمد كوسا، داور سوريه‌ای به مصاف يكديگر رفتند. اين بازی برای هر دو تيم بدان جهت دارای اهميت بود كه تيم ايران با پيروزی در اين بازی به عنوان شانس نخست صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان مطرح می ‌شد و در مقابل كره‌ شمالی نيز در صورت شكست بايد با جام جهانی وداع می ‌كرد.

تيم ايران كه در اين ديدار برای كسب ۳ امتياز به ميدان آمده بود از ابتدای بازی حملات پر دامنه ‌ای را بر روی دروازه‌ حريف ايجاد كرد كه دفاع پر تعداد كره با دشواری آنها را دفع كرد.

بازيكنان كره نيز در نيمه‌ اول با استفاده از ضد حملات چند خطر را بر روی دروازه‌ ايران ايجاد كردند تا آن كه در دقيقه‌ ۳۴، ارسال مهدی مهدوی ‌كيا با اشتباه مدافع كره‌ شمالی، به نخستين گل تيم ملی ايران تبديل شد. در ادامه بازی بازيكنان كره، حملات زيادی را انجام دادند اما نيمه‌ اول با تک گل تيم ايران پايان يافت.

با آغاز نيمه دوم كره‌ شمالی برای جبران گل خورده به دروازه‌ ايران حمله كرد و در دقايق ۴۶ و ۴۷ توسط هان سونگ چول و پاك جول چی، موقعيتهايی را بر روی دروازه‌ ايران ايجاد كردند. در دقيقه‌ ۵۳ ، ضربه‌ خطرناك كيم يونگ سول از كنار دروازه‌ ايران بيرون رفت.

در ادامه بازی تيم كره‌ شمالی دست به دو تعويض زد و در دقيقه‌ ۶۰، بازی پارك سونگ و ری كوانگ چونگ جايگزين چوسونگ و پارك چونگ چيل شدند.

در دقيقه ۵۸، ضربه‌ استثنائی فريدون زندی، توسط دروازه بان كره‌ شمالی به كرنر رفت. دو دقيقه‌ بعد، فريدون زندی، كه بازی بسيار خوبی را انجام داده بود جای خود را به نيكبخت واحدی داد.

در ادامه‌ بازی بازيكنان كره‌ شمالی كه از حملات خود نتيجه‌ای نگرفته‌ بودند با عصبانيت چند خطا را بر روی بازيكنان ايران انجام دادند و هانگ سونگ چول، كارت زردی را از داور مسابقات دريافت كرد.

در حالی كه در دقايق پايانی تيم كره‌ شمالی حملات خطرناكی را بر روی دروازه‌ ايران انجام می ‌داد، حركت زيبای علی كريمی و وحيد هاشميان از ميانه‌ ميدان در نهايت با ضربه‌ زيبای جواد نكونام همراه شد و تيم ايران در دقيقه‌ ۸۰ بازی، به گل دوم دست يافت.

در دقيقه‌ ۸۶ بازی و پس از سرنگونی بازيكن تيم كره در محوطه‌ جريمه بازيكنان كره به محمد كوسا داور مسابقه حمله ور شدند كه در نهايت با دخالت كمک داور و داور چهارم و اخراج كيم يونگ چو، بازيكن كره‌ شمالی اين قائله ختم شد. بعد از اين درگيری تماشاگران كره‌ شمالی، با پرتاب بطری و سنگ به كمک داور اعتراض خود را نشان دادند.

در دقايق پايانی محرم نويد كيا، جايگزين وحيد هاشميان شد. در نهايت اين ديدار با برتری ۲ بر صفر تيم ملی ايران به پايان رسيد تا تيم ايران به عنوان اصلی ‌ترين شانس صعود از گروه دوم مقدماتی جام جهانی آلمان در منطقه‌ آسيا مطرح شود.

دو تيم ژاپن و بحرين در ورزشگاه سايتاما به مصاف يكديگر رفتند كه در پايان تيم ملی ژاپن با گل خودی محمد سالمين در دقيقه ۷۲ برابر تيم بحرين به پيروزی رسيد تا بعد از ايران در رده‌ دوم اين گروه قرار بگيرد. گفتنی است در پايان دو رفت مرحله‌ مقدماتی و پس از برگزاری سه ديدار تيم‌های ايران با ۷ امتياز، ژاپن با ۶ امتياز، بحرين با ۴ و كره‌ شمالی بدون امتياز در رده‌های اول تا چهارم اين گروه قرار دارند.

XS
SM
MD
LG