لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

آخرین وضعیت پرونده و سلامت حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه


حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی در ایران
حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی در ایران

خواهر حامد قره‌اوغلانی می‌گوید‌ مقامات زندان مرکزی ارومیه از اعزام این زندانی سیاسی که وضعیت جسمی مناسبی ندارد، به بیمارستانی خارج از زندان خودداری می‌کنند.

هانیه قره‌اوغلانی خواهر حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت،‌ این زندانی سیاسی که به بیماری «صرع گراندمال» مبتلا است از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نبوده و مقامات زندان از دادن داروهایی که پزشک معالج او تجویز و خانواده به زندان تحویل داده‌اند، خودداری می‌کنند.

به گفته خانم قره‌اوغلانی، حامد قره اوغلانی باید هر ماه توسط پزشک مخصوص معاینه شود و معاینات مرتبط با مغز و اعصاب نیز باید به صورت مرتب هر ۶ ماه یکبار بر روی او صورت بگیرد اما با ممانعت مقامات زندان، این معاینات انجام نشده و منجر به وخامت شرایط جسمی حامد قره اوغلانی در زندان شده است.

وی در ادامه به صدای آمریکا گفت، پزشک بهداری زندانی نیز از ویزیت آقای قره‌اوغلانی امتناع کرده و گفته است معالجه این زندانی سیاسی در تخصص او نیست. ضمن این که یک بار روانپزشک در زندان با او ملاقات کرده اما «بیشتر از مسائل تخصصی، او را تفتیش عقاید کرده است.»

حامد قره‌اوغلانی، زندانی سیاسی - عقیدتی ۳۴ ساله در تاریخ ۷ تیر ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از ۲۶ روز به زندان ارومیه منتقل شده است. بنا به اطلاعات موجود، جلسه دادگاه این زندانی سیاسی اوایل آذر ماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به مدت ده دقیقه برگزار و این زندانی سیاسی بدون آنکه اجازه دفاع از خود در این پرونده را داشته باشد با وجود رد اتهامات وارده به ۱۴ سال و یک ماه زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «عضویت در گروه‌های معاند و تلاش در جهت اهداف آنها» محکوم شده است.

هانیه قره‌اوغلانی با امنیتی خواندن پرونده برادر خود به صدای آمریکا گفت:‌ «اجازه قرائت دقیق حکم را حتی به خود حامد هم ندادند و قبل از آذر ماه که دادنامه برای حامد برود از وکیل این حکم را شنیدیم.»

خانم قره‌اوغلانی مصادیق اتهامات وارده در دادنامه را عضویت حامد قره‌اوغلانی در سازمان مجاهدین خلق عنوان کرد و با اشاره به تحت اعتراف اجباری قرار گرفتن این زندانی سیاسی به صدای آمریکا گفت: «اعترافات اجباری که از او گرفتند باعث شده به این متهم شود که در سازمان مجاهدین خلق عضویت داشته و برای اهداف آنها کار می‌کرده، در حالی که حتی با این گروه سپماتی ندارد.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز به تازگی با انتشار فراخوانی از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط حامد قره‌اوغلانی، زندانی عقیدتی که تنها به خاطر استفاده صلح‌آمیز از حق آزادی بیان و حق آزادی ارتباطات زندانی شده است، شوند.

خواهر این زندانی سیاسی در ادامه به صدای آمریکا گفت، با هدف گرفتن «اعترافات اجباری» این زندانی سیاسی را در بازجویی‌ها تهدید به قتل مادر و بازداشت خواهرش کرده‌اند؛‌ از سوی دیگر پس از دستگیری حامد قره‌اوغلانی، مادر و خانم قره‌اوغلانی را نیز برای بازجویی احضار و در جریان بازجویی، آنها را مجبور به امضای تعهدنامه‌ای کردند مبنی بر اینکه به «مقدسات» و «رهبر جمهوری اسلامی» توهین نکنند.
وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران، از جمله فعالان مدنی، به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG