لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

راکت‌‌پرانی «جهاد اسلامی» از غزه؛ اسرائيل مدیر بیمارستان شفا را آزاد کرد


خودروی ارتش اسرائيل نزدیک مرز غزه - ژوئن ۲۰۲۴
خودروی ارتش اسرائيل نزدیک مرز غزه - ژوئن ۲۰۲۴

گروه ستیزه‌جوی فلسطینی «جهاد اسلامی» روز دوشنبه و چندین ماه پس از عملیات نظامی زمینی اسرائيل در غزه رگباری از راکت‌ها را به سمت اسرائیل شلیک کرد. این در حالی است که درگیری‌ها در غزه ادامه دارد و تانک‌های اسرائیلی در بخش‌هایی از غزه پیشروی بیشتری کردند.

رویترز این خبر را به نقل از ساکنان غزه و مسئولان محلی گزارش کرد.

در همین حال آسوشیتدپرس گزارش داد اسرائيل روز دوشنبه مدیر بیمارستان اصلی غزه، محمد ابو سلمیه را پس از هفت ماه بازداشت بدون اتهام یا محاکمه آزاد کرد. اسرائيل او را بر سر ادعاهای استفاده حماس از این بیمارستان به عنوان مرکز فرماندهی بازداشت کرده بود. او مدعی شد که او و سایر بازداشت شدگان تحت شرایط سخت و شکنجه بودند.

تصمیم آزاد کردن محمد ابو سلمیه در ظاهر با هدف ایجاد فضای بیشتر در بازداشتگاه‌های پر ازدحام اسرائيل گرفته شده است و اعتراضات طیف‌های مختلف سیاسی برانگیخت. وزیران دولت اسرائيل و رهبران مخالف دولت گفتند که او باید پشت میله‌های زندان می‌ماند.

شاخه مسلح جهاد اسلامی، متحد حماس که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، اعلام کرد که نیروهای آن در پاسخ به «جنایت‌های» اسرائیل «علیه مردم فلسطینی ما» به سمت چندین منطقه اسرائیل در نزدیکی حصار غزه راکت شلیک کردند.

ارتش اسرائیل گفت که اصابت حدود ۲۰ راکت تلفات جانی نداشته است. این حمله نشان داد که شبه‌نظامیان فلسطینی هنوز پس از گذشت حدود ۹ ماه از حمله‌ای که اسرائیل می‌گوید با هدف خنثی کردن تهدیدات علیه خود است، از قابلیت‌های راکتی برخوردار هستند.

خشونت‌ها در کرانه باختری

خشونت‌ها روز دوشنبه نیز در کرانه باختری اشغالی شعله ور شد، به طوری که وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی گفت یک زن و یک پسر در شهر طولکرم در عملیات نیروهای اسرائیلی کشته شدند. یک روز پیش از آن نیز در یک حمله دیگر اسرائیل به همین منطقه یکی از اعضای «جهاد اسلامی» کشته شد.

در برخی مناطق غزه، ستیزه جویان به حملات خود به نیروهای اسرائیلی در مناطقی که ارتش ماه‌ها پیش آن‌ها را ترک کرده بود، ادامه می‌دهند.

ساکنان نوار غزه می‌گویند که تانک‌های اسرائیل در پنجمین روز پیاپی به بخش‌های عمیق‌تر حومه شجاعیه در شرق شهر غزه (شمال باریکه) حمله کردند و تانک‌ها در غرب و مرکز رفح، (شهر جنوب نوار غزه در نزدیکی مرز با مصر) نیز پیشروی کردند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که روز دوشنبه تعدادی از شبه‌نظامیان را در نبردهای شجاعیه کشت و مقدار زیادی سلاح در آنجا پیدا کرد.

حماس، گروه اسلام‌گرای شبه‌نظامی که غزه را اداره می‌کند، گفت نیروهای آن با حیله یک نیروی اسرائیلی را به خانه‌ای در شرق رفح کشاندند که از پیش بمب‌گذاری شده بود و تلفاتی برجای گذاشتند.

ارتش اسرائیل بدون ارائه جزئیات گفت یک سرباز در جنوب غزه کشته شد. رادیو ارتش اسرائیل گفت که این سرباز در رفح در خانه‌ای به دام انفجاری افتاد و کشته شد.

همچنین در رفح، ارتش اسرائیل اعلام کرد که در یک حمله هوایی یک شبه نظامی که یک موشک ضد تانک به سمت نیروهای آن شلیک کرده بود، کشته شد.

اسرائیل اعلام کرده است که عملیات آن در رفح با هدف سرنگونی حماس به زودی به پایان خواهد رسید. مقامات می گویند که پس از پایان مرحله شدید جنگ، نیروهای آن بر عملیات‌هایی در ابعاد کوچکتر متمرکز خواهند شد تا از سازماندهی دوباره حماس جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG