لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

عملیات نیروهای اسرائيلی در شهر غزه: غیرنظامیان به جنوب بروند


جنگ در غزه - آرشیو
جنگ در غزه - آرشیو

ارتش اسرائیل روز پنجشنبه هفتم تیر، همزمان با حمله نظامی به محله‌ای در شهر غزه در شمال نوار غزه، به فلسطینیان گفت که باید به سمت جنوب بروند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای اسرائیلی همچنین شهر رفح در جنوب غزه را بمباران کردند.

اسرائيل می گوید مشغول انجام آخرین مراحل عملیات نظامی علیه شبه نظامیان حماس در رفح است. این کشور پیش از حمله به رفح گفته بود که چهار گردان این گروه شبه نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی در این شهر باقی مانده اند.

رویترز به نقل از «ساکنان محله شجاعیه» در شهر غزه نوشت که اوایل بعدازظهر پنجشنبه از هجوم تانک‌ها به این منطقه و وقوع درگیری‌ها غافلگیر شدند و همزمان حملات پهپادها در جریان بود.

بر اساس این گزارش، «سازمان اورژانس غیرنظامی فلسطینی» اعلام کرد که گزارش‌هایی از کشته و زخمی شدن تعدادی در محله شجاعیه وجود دارد اما تیم‌های امدادرسانش به دلیل تداوم تهاجم نیروهای اسرائیلی نتوانستند به آنها کمک کنند. به گفته این سازمان، پیشتر ۳ تن کشته شدند که با کشته شدن ۵ تن دیگر در یک محله دیگر، شمار کشته شدگان به ۸ تن رسید.

اسرائیل شبه‌نظامیان فلسطینی را به پنهان شدن در میان غیرنظامیان متهم می‌کند و می‌گوید به آوارگان هشدار می‌دهد که از مسیر عملیات ارتش اسرائيل علیه این شبه‌نظامیان خارج شوند.

شاخه مسلح «جهاد اسلامی»، متحد حماس که از دیگر گروه های تحت حمایت جمهوری اسلامی است، اعلام کرد که یک تانک را در تله انفجاری در شرق شجاعیه هدف قرار داده است.

فلسطینی‌های ساکن مناطق مختلف غزه بارها در پی عملیات نظامی اسرائيل جا به جا شده‌‌اند و بخش‌های عمده این منطقه ویران شده است. برخی گزارش‌ها نیز از جان باختن ده‌ها تن بر اثر کمبود مواد غذایی حکایت دارد.

جنگ در غزه پس از حمله شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائيل در روز ۱۵ مهر سال گذشته شروع شد. شبه‌نظامیان این گروه دست کم ۱۲۰۰ تن را کشتند که اکثر آنها غیر نظامی بودند.

این گروه از سوی اسرائيل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، ژاپن و شماری دیگری از کشورها در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG