لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

اختصاصی؛ نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی: توماج هنوز در خطر است


یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی
یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی

یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا در واکنش به آزادی توماج صالحی با قید وثیقه ضمن ابراز خرسندی از اینکه این رپر معترض دیگر در زندان نیست گفت او به قید وثیقه آزاد است ولی تمامی اتهام‌ها هنوز به جای خود باقی است، بنابراین توماج هنوز در معرض خطر است.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی مخالف جمهوری اسلامی که سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری ایران بازداشت شده بود روز شنبه ۲۷ آبان با سپردن وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی گفت البته این که توماج بیرون از زندان است خیلی بهتر است، «ولی برایم مهم است به همه بگویم بیش از حد خوشحالی نکنند چون کارهای رژیم ایران حساب و کتاب ندارد. ممکن است او را هفته دیگر بازداشت کنند و ممکن است دیگر هیچ وقت او را دستگیر نکنند. برایم مهم است همه بیش از حد شادی نکرده و توجه به او و دیگر زندانیان را فراموش نکنند.»

یی‌وان ری یه صدای آمریکا گفت هنوز فرصت گفت‌وگو با توماج را نداشته است. او گفت: «لبخند زیبا و گام‌های استوار و گل‌هایی که در دست داشت را دیدم. فکر می‌کنم برای الان همین قدر دیدار هم کافی است. بعد شنیدم با برخی دوستانش دیدار کرده که دیدم در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که کجاست و چه کار می‌کند. خوشحال است، لبخند می‌زند و سعی می‌کند اوقات خوبی داشته باشد. من مطمئن هستم فرصت گفت‌وگو با هم را پیدا خواهیم کرد ولی بعد از این که با کسانی که در زندگی برای او مهم هستند، دیدار کند و حرف بزند.»

گفت وگوی اختصاصی با کفیل سیاسی توماج صالحی: او هنوز در معرض خطر است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00یی‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی تاکید کرد همیشه و همواره از توماج حمایت خواهد کرد. «فقط فکرش را بکنید این مرد در این مدت و به ویژه در یک سال گذشته چه کشیده است. من نهایت احترام را برای او قائل هستم. آن لبخند و چهره بشاشی که از خود نشان داد، مشخص بود که چقدر زندگی را دوست دارد و من به غایت برای او احترام قائل هستم. اولین چیزی که گفت این بود که ناراحت است که به تنهایی و فقط خودش از زندان آزاد می‌شود و خیلی‌ها هنوز در زندان جا مانده‌اند. به همه شکل و همواره حامی او خواهم ماند و میدانم خیلی‌های دیگر هم هستند که به همین حمایت و تا آخر خط، ادامه می‌دهند.»

توماج صالحی تیرماه امسال در شعبه یکم دادگاه انقلاب اصفهان به شش سال و سه ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی و همچنین دو سال حضور الزامی در دوره‌ های مدیریت رفتار و مهارت دانش، محکوم شد.

او اوایل آبان ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی و شهروند اهل شاهین شهر استان اصفهان است که در پرونده قبلی خود در سال ۱۴۰۰ بابت اتهامات «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به ۶ ماه حبس و جزای نقدی محکوم شده بود.

XS
SM
MD
LG