لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

گذرگاه رفح برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه به مردم غزه باز شد


صف کاروان کمک‌های بشر دوستانه برای مردم غزه در گذرگاه رفح
صف کاروان کمک‌های بشر دوستانه برای مردم غزه در گذرگاه رفح

گزارش خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به اسراییل حاکی از باز شدن گذرگاه رفح بین مصر و نواز غزه در روز شنبه ۲۹ مهر، است.

آرش سیگارچی گزارش داد که با باز شدن این گذرگاه مرزی، کامیون های حامل کمک‌های بشردوستانه به مردم ساکن غزه، ار مرز مصر گذشتند و وارد این منطقه شدند.

او اشاره کرد ۲۰ کامیون حامل این کمک ها وارد غزه شده اند.

در این حال آسوشیتدپرس نوشته است که حدود ۲۰۰ کامیون حامل این کمک ها، به وزن سه هزار تن، امکان ورود به غزه را خواهند داشت.

این خبرگزاری همچنین نوشت که صدها دارنده گذرنامه خارجی منتظرند تا بتوانند از غزه به مصر و از آنجا به کشورهای خود بروند.

سفارت آمریکا در اسرائیل در بیانیه ای پیش بینی کرده بود که گذرگاه مرزی رفح بین مصر با نوار غزه در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در روز شنبه ۲۹ مهر، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه به ساکنان این منطقه باز شود.

در بیانیه سفارت آمریکا تاکید شده بود که مشخص نیست این بازگشایی برای چه مدت ادامه خواهد داشت اما پیش بینی می شود که در صورت باز شدن مرز، بسیاری از مردم برای عبور از آن تلاش خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، پیشتر گروه شبه نظامی حماس که کنترل غزه را در دست دارد، گفته بود که احتمالا این کمک‌ها با دهها کامیون ارسال شوند.

آمریکا تاکید کرده است که کمک‌ها باید به دست مردم غزه برسد و نه گروه حماس.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه ۲۸ مهر گفته بود که انتظار دارد گذرگاه مرزی رفح به زودی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه باز شود.

آقای بلینکن افزوده بود: ایالات متحده بی وقفه از طریق دیوید ساترفیلد، فرستاده ویژه رئیس جمهور در مسائل بشردوستانه خاورمیانه و سازمان ملل متحد با مصر و اسرائیل در ارتباط است تا طرح پیشنهادی جو بایدن برای ارسال فوری کمک‌ها به غزه از طریق گذرگاه رفح را اجرا کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم روز جمعه با حضور در گذرگاه مرزی رفح، میان مصر و نوار غزه، از همه طرفین بین المللی خواسته بود برای اطمینان یافتن از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به دست فلسطینیان محاصره شده در غزه، با یکدیگر همکاری کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ مهر در مسیر بازگشت از سفر کوتاه خود به اسرائیل اعلام کرده بود که پس از گفتگویی نیم ساعته با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، با بازگشایی گذرگاه مرزی رفح با غزه و ورود اولین گروه از کامیون های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه موافقت کرده است.

اسرائیل هم اعلام کرده است که از ورود کامیون های کمک رسانی به غزه جلوگیری نخواهد کرد، ولی اجازه نخواهد داد این کمک‌ها به دست حماس برسد.

XS
SM
MD
LG