لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

رئیس زندان اوین از اعزام رضا شهابی به بیمارستان به دلیل نپوشیدن لباس زندان جلوگیری کرد


رضا شهابی، از اعضای زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه. آرشیو
رضا شهابی، از اعضای زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه. آرشیو

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای نسبت به «عدم رسیدگی به وضعیت پزشکی و عدم انتقال رضا شهابی، عضو زندانی این تشکل، به بیمارستان» برای بررسی آزمایش‌های قبل از عمل جراحی اعتراض کرد.

بر اساس این گزارش، گفته شده که هدایت فرزادی، رئیس زندان اوین تهران، در این اقدام نقش داشته است.

بر اساس این گزارش، روز چهارشنبه ۲۶ مهر، با توجه به دستور هدایت فرزادی برای جلوگیری از انتقال زندانیان سیاسی به بیمارستان، به دلیل خودداری از پوشیدن لباس زندان، به آقای شهابی و همچنین حسین رزاق، فعال رسانه‌ای، اجازه اعزام به بیمارستان داده نشد.

این اقدام در شرایطی انجام شده است که بر اساس آیین‌نامه‌ داخلی سازمان زندان‌ها، پوشیدن لباس زندان برای زندانیان جرائم سیاسی و مطبوعاتی الزامی نیست.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نوشت: آنگونه که کمیسیون پزشکی تشخیص داده است رضا شهابی که از ناحیه ستون فقرات آسیب دیده است و نیاز به جراحی دارد که پیش فرض آن، انجام برخی آزمایش های اورولوژی و قلب در بیمارستان رسول اکرم است.

پیش از این گزارش ها حاکی از آن بوده که رضا شهابی به دلیل بازداشت ها متعدد و فشارهای وارد شده در زمان بازجویی، دچار آسیب دیدگی در ستون فقرات و گردن شده است. او آخرین بار در اردیبهشت سال گذشته به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به اتهام های امنیتی به حبس محکوم شد.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: «پوشیدن لباس زندان اجباری نیست. با این اوصاف، مسئولان زندان عامدانه مانع از اعزام شهابی به بیمارستان می‌شوند.»

آقای شهابی هم گفته است «هر اتفاقی برای او بیفتد قوه قضایی و زندان بانان و در رأس آن، فرزادی رئیس بازداشتگاه زندان اوین باید پاسخ گو باشند.»

کانون مدافعان حقوق بشر نیز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به عملکرد تبعیض‌آمیز رئیس زندان اوین اعتراض کرد و هدایت فرزادی، رئیس زندان اوین، را متوجه این اتفاق دانست.

در بخشی از بیانیه کانون مدافعان حقوق بشر نوشته شده است: «وضعیت زندانیان سیاسی باوجود اقدامات قانون‌شکنانه‌ افرادی چون هدایت فرزادی، رئیس زندان، روز به روز بغرنج‌تر می‌شود. اقدام غیر انسانی فرزادی در شرایطی صورت گرفته که حسین رزاق مبتلا به چندین بیماری جدی، از جمله سندروم گیلن‌باره است و رضا شهابی نیز به دلیل آسیب‌دیدگی شدید گردن به درمان فوری در بیمارستان نیاز دارد.»

XS
SM
MD
LG