لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

بایدن «حمله» به بیمارستانی در غزه را «فاجعه وحشتناک» خواند؛ دو طرف یکدیگر را متهم می‌کنند


روز سه‌شنبه ۲۵ مهر اصابت یک موشک به بیمارستان الاهلی غزه و کشته شدن صدها نفر در پی آن، به تیتر یک رسانه‌های جهان تبدیل شد.

مقامات اسرائیل در حالی که در ابتدا انگشت اتهام این حمله را به سمت خود می‌دیدند با رد هرگونه دست داشتن در این اقدام و اعلام برائت از آن گفتند شواهدی دارند که نشان می‌دهد این حمله کار نیروهای جهاد اسلامی فلسطینی است.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که نیروهای دفاعی اسرائیل به زودی مدارک خود را مبنی بر دست نداشتن در این انفجار مرگبار منتشر خواهند کرد. تا لحظه تنظیم گزارش، این مدارک منتشر نشده‌اند.

نخست وزیر اسرائیل در شبکه ایکس نوشت: «همه دنیا می‌دانند تروریست‌های وحشی در غزه کسانی بودند که به بیمارستان غزه حمله کردند نه ارتش اسرائیل. او که بچه‌های ما را وحشیانه کشت، بچه‌های خود را هم می‌کشد.»

یوآو گالانت وزیر دفاع اسرائیل هم گفت:« حماس و جهاد اسلامی گروه‌های تروریستی هستند که هیچ ارزشی برای زندگی انسان قائل نیستند، آنها از مناطق غیرنظامی موشک پرتاب می‌کنند و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند. آنها خود داعش هستند.»

یائير لاپید رهبر اپوزیسیون اسرائيل در شبکه ایکس نوشت: پس از ارزیابی عملیاتی و بررسی توسط ارتش اسرائیل، بیمارستان غزه مورد اصابت موشک جهاد اسلامی قرار گرفته است. آنها نه تنها فرزندان ما را می‌کشند، بلکه فرزندان خود را نیز می‌کشند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اما پس از حمله به بیمارستان الاهلی در غزه دیدار روز چهارشنبه خود با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را لغو کرد و در حال بازگشت به رام الله، خواستار تشکیل جلسه فوری رهبران فلسطینی شد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم که در مسیر سفر به اسرائیل از این خبر مطلع شده بود، انفجار بیمارستان در غزه را «حمله» به بیمارستانی در غزه؛ و گفت که ایالات متحده همواره بر حفاظت از جان غیرنظامیان در طول درگیری‌ها تاکید دارد.

او افزود: «من از انفجار در بیمارستان الاهلی عرب غزه و تلفات جانی وحشتناکی که در نتیجه آن رخ داد، خشمگین و عمیقاً اندوهگین هستم. بلافاصله پس از شنیدن این خبر، با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صحبت کردم و به تیم امنیت ملی خود دستور دادم تا به جمع‌آوری اطلاعات درباره آنچه دقیقاً رخ داده است ادامه دهند.»

از سوی دیگر حزب‌الله لبنان که از سوی جمهوری اسلامی حمایت می‌شود، روز چهارشنبه را «روز خشم» علیه اسرائیل اعلام کرد و این کشور را مسئول انفجار بیمارستان دانست و این اقدام را «قتل عام» و «جنایت وحشیانه» خواند و گفت که اسرائیل «باید پاسخگو باشد.»

دولت ابراهیم رئیسی نیز روز چهارشنبه را در ایران عزای عمومی اعلام کرد. ابراهیم رئیسی با اعلام این عزای عمومی، گفت: «شعله‌ آتش بمب‌های آمریکایی-اسرائیلی که امشب در بیمارستان ‌ المعمدانی غزه بر سر مجروحان مظلوم فلسطینی ریخته شد، به‌زودی صهیونیست‌ها را خواهد بلعید.»

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم در واکنش به حوادث روز سه شنبه غزه، با تهدید تلویحی اسرائیل به نابودی در شبکه ایکس نوشت: «زمان پایان فرا رسیده است.»

همزمان رسانه‌های حکومتی ایران از حضور و عزاداری گروهی از طرفداران حکومت در برخی خیابان‌ها خبر دادند که ده روز قبل در آغاز حملات حماس به اسرائیل، در همان خیابان‌ها شربت و شیرینی پخش کردند و جشن پیروزی گرفتند.

XS
SM
MD
LG