لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

خواهر الهه محمدی، خبرنگار زندانی: حالا دقیقا یک سال است که دست‌های ما از هم جداست


 الهه محمدی، روزنامه‌نگار زندانی
الهه محمدی، روزنامه‌نگار زندانی

خواهر الهه محمدی، خبرنگار زندانی، با اشاره به گذشت یک سال از حبس این روزنامه‌نگار نوشت: «حالا دقیقا یک سال است که دست‌های ما از هم جداست.»

الناز محمدی، خواهر دوقلوی الهه محمدی، روز پنجشنبه ۶ مهرماه در صفحه ایکس (توئیتر سابق) به این مناسبت ویدیویی منتشر کرد.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، سال گذشته پس از پوشش اخبار مربوط به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد بازداشت شدند و تا کنون نیز در زندان بسر می‌برند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی این دو خبرنگار را به «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» متهم کرده است.

اتهام وارده از سوی این دو خبرنگار زندانی و وکلایشان تکذیب شده و مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده هم با «بی‌اساس خواندن» چنین اتهامی، صراحتا ارتباط نیلوفر حامدی و الهه محمدی با آمریکا را رد کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

این دو روزنامه‌نگار در جلسات دادگاه نیز با تاکید بر بی‌گناهی خود از عملکرد حرفه‌ای‌شان دفاع کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین محاکمه این دو خبرنگار را تلاشی آشکار برای ارعاب روزنامه نگاران در ایران و وادار نمودن آنها به سکوت دانسته است.

ادامه حبس این دو خبرنگار در حالی است که الهه محمدی در هفته‌های گذشته از دسترسی به خدمات درمانی محروم بوده است.

به تازگی هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از عدم رسیدگی پزشکی به الهه محمدی، روزنامه‌نگار بازداشتی در زندان اوین، خبر داد.

بنا بر این گزارش، کارشکنی مسئولان زندان موجب شده الهه محمدی به رغم فوریت آزمایش‌های تجویز شده از سوی پزشک زندان، قادر به انجام این آزمایش‌ها نشود.

الهه محمدی و نیلوفر حامدی در ماههای گذشته از سوی نهادهای بین‌المللی برنده چندین جایزه از جمله «جایزه آزدی مطبوعات» سازمان یونسکو و «جایزه آزادی» باشگاه ملی مطبوعات آمریکا به نام «جان ابوشن» شدند.

XS
SM
MD
LG