لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۶

نیروی دریایی آمریکا «مانع توقیف» دو کشتی توسط جمهوری اسلامی شد


نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی بامداد چهارشنبه تلاش کرد دو نفتکش را در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز توقیف کند و به سمت یکی از آنها حتی شلیک کرد.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا آمده که در هر دو مورد، شناورهای نیروی دریایی متعلق به ایران پس از واکنش نیروی دریایی آمریکا عقب نشینی کردند و هر دو کشتی تجاری به سفر خود ادامه دادند.

تیم هاوکینز سخنگوی ناوگان پنجم فرمانده نیروی دریایی آمریکا درباره این رویداد گفت، جمهوری اسلامی ایران تلاش هایی برای توقیف نفتکش های تجاری که به طور قانونی از آب های بین المللی عبور می کردند، انجام داد. او گفت نیروی دریایی ایالات متحده بلافاصله واکنش نشان داد و از تصرف آنها جلوگیری کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او گفت که تیراندازی به سمت کشتی دوم تلفات جانی یا خسارت خاصی در پی نداشت.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام در حساب توئیتری خود ویدئویی از تنش روز چهارشنبه منتشر کرد.

هیچ اظهارنظر فوری از سوی ایران در مورد این اخبار گزارش نشده است.

یک سازمان اطلاعاتی دریایی به نام آمبری گفت کشتی دومی که به سوی آن تیراندازی شد متعلق به یونان بود و با پرچم باهاماس حرکت می کرد. این کشتی تحت مدیریت آمریکایی است و نفت امارات را به سنگاپور حمل می کرد.

این سازمان اعلام کرد، تیراندازی به کشتی در بیست و هشت مایل دریایی شمال مسقط، پایتخت عمان، صورت گرفت.

نیروی دریایی آمریکا می گوید در دو سال گذشته ایران دست کم پنج شناور تجاری را توقیف کرده و برای چندین شناور دیگر مزاحمت ایجاد کرده است. بیشتر این اقدامات در تنگه هرمز صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG