لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

ادامه اعتراض گندم‌کاران به قیمت خرید؛ وزارت جهاد خواستار منابع مالی بیشتر است


آرشیو
آرشیو

در شرایطی وزارت جهاد کشاورزی بر تصمیم روز ۱۷ اردیبهشت خود برای خرید هر کیلوگرم گندم به قیمت ۱۵ هزار تومان تاکید دارد، کشاورزان همچنان خواستار افزایش قیمت خرید هستند. در مقابل، وزارت جهاد کشاورزی خواستار منابع مالی بیشتر برای افزایش قیمت خرید است.

عطااله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران، روز شنبه ۱۳ خرداد گفت از آنجا که کشاورزان نسبت به تعلل در اصلاح قیمت گندم و اظهارات برخی مسئولان مبنی بر مناسب بودن قیمت خرید تضمینی گندم به شدت معترض هستند، احتمال دارد در روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد، در مورد قیمت گندم دوباره تصمیم‌گیری شود.

به گفته او، ابراهیم رئیسی از وزارت جهاد کشاورزی خواسته است تا با درخواست کشاورزان موافقت کند و گندم را به جای ۱۵ هزار تومان، کیلویی ۱۷ هزار تومان بخرد .

محمد آقامیری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، اما می‌گوید «اعتبارات تخصیص یافته به خرید تضمینی گندم حتی از نرخ فعلی آن نیز کمتر است و دولت در تعیین میزان اعتبارات، نرخ پیشین آن یعنی۱۳ هزار تومان را در نظر گرفته است و در صورتی نرخ خرید تضمینی گندم به ۱۷ هزار تومان افزایش می‌یابد که منابع مالی جدید به وزارتخانه جهاد کشاورزی داده شود.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز اخیرا نرخ ۱۵ هزار تومان برای گندم را مناسب دانست و گفت که گندم را از کشاورز بالاتر از قیمت وارداتی خریداری می‌کنیم.

داود منظور افزود: «در حال حاضر، قیمت گندمی که دولت از کشاورزان خریداری می‌کند ۱۵ هزار تومان است اما همین گندم را می‌توان به نرخ ۱۱ هزار تومان وارد کرد. این یعنی گندم را از کشاورز بالاتر از قیمت وارداتی خریداری می‌کنیم تا به خودکفایی گندم برسیم و اینکه گفته می‌شود قیمت خرید گندم در کشورهای همسایه بالاتر از داخل کشور است، بیشتر فضاسازی‌ است تا واقعیت.»

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم با تایید رقم درخواستی گندم کاران تصریح کرد: «در کمیسیون کشاورزی، براساس آنالیزی که از تمام استان‌ها در خصوص کاشت، داشت و برداشت صورت گرفته است، قیمت عقلائی برای هر کیلوگرم گندم ۱۷ هزار تومان در نظر گرفته شده تا هم کشاورز راضی باشد و هم انگیزه کافی برای تولید در سال آینده را داشته باشد.»

محمدجواد عسکری ابراز امیدواری کرد که «با کمک دولت و شورای قیمت گذاری و با پرداخت به موقع به کشاورزان، سطح زیر کشت افزایش ‌یابد تا در تولید این محصول استراتژیک» خودکفایی به دست آید.

به گزارش رسانه‌ها، پیش از تعیین قیمت خرید تضمینی گندم، بنیاد ملی گندم کاران قیمت ۲۰ هزار تومان برای هر کیلو گندم را پیشنهاد داده بود ولی با پیشنهاد کمیسیون کشاورزی مجلس برای قیمت کیلویی ۱۷ هزار تومان هم موافقت کرده بود اما دولت روی پیشنهاد خودش ماند.

گندم کاران هم اعلام کردند در شرایطی که عراقی‌ها با کیلویی بیش از ۲۵ هزار تومان مشتری پروپاقرص گندم ایرانی هستند، فروش گندم به دولت با قیمت ۱۵ هزار تومان برای آنها به جز ضرر و زیان چیزی به همراه نخواهد داشت. از همین رو، گندم تولیدی خود را یا به خارجی‌ها خواهند فروخت یا خوراک دام خواهند کرد تا دولت ناچار به واردات گندم شود.

پس از آن بود که ابراهیم رئیسی خواستار توجه وزارت جهاد کشاورزی به مطالبه گندم کاران شد.

XS
SM
MD
LG