لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۹

وزارت اقتصاد: نان امسال گران نمی‌شود؛ نانوایی‌ها: با قیمت فعلی به صرفه نیست


قیمت نان همچنان موضوع اختلاف بین دولت و نانوایی‌ها در ایران است.
قیمت نان همچنان موضوع اختلاف بین دولت و نانوایی‌ها در ایران است.

حاشیه‌های روزهای اخیر پیرامون گندم و آرد و نان از جمله کاهش سهمیه آرد خبازی‌ها گمانه زنی در مورد افزایش قیمت نان را افزایش داده و وزارت اقتصاد در واکنش به این موارد تاکید کرده که «نان امسال گران نمی‌شود.»

در بیانیه وزارت اقتصاد که روز چهارشنبه منتشر شده، آمده است که یارانه آرد و نان در قانون بودجه ۱۴۰۲ با حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱ به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده است «بنابراین دولت در سال جاری برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد.»

به گزارش وب‌سایت «خبرآنلاین» وزارت اقتصاد تاکید کرده که بخشی از «هزینه‌های سربار واحدهای نانوایی» توسط دولت «جبران شده است.»

روز گذشته رییس اتحادیه نانوایان سنگکی از کاهش ۵۰ تا ۶۰ درصدی سهمیه آرد نانوایان خبر داد و تاکید کرد که نانوایان را با «ریش سفیدی» راضی به ادامه فعالیت و باز نگه داشتن واحد صنفی کرده‌ایم. خبرگزاری مهر نیز از شدت گرفتن قاچاق گندم و کاهش فروش گندم به دولت خبر داده بود.

محمد سلیمانی تاکید کرده بود که «سهمیه آرد نانوایان هر ۱۰ روز یکبار کمتر می‌شود» و از نگاه او دغدغه‌های روزانه نانوایان در حال افزایش است. این فعال صنفی یادآور شده بود که «فرمانداری و هیچ نهادی» خود را ملزم به پاسخگویی به نانوایان نمی‌داند.

سلیمانی از احتمال کمک هزینه ۱۵ درصدی از سوی دولت به نانوایان خبر داده و اعلام کرده بود که این شیوه هم پاسخگو نخواهد بود. او تاکید کرده است: «من با ریش سفیدی نانوایان را ترغیب به ادامه کار می‌کنم و به آنها وعده اعلام نرخنامه جدید را می‌دهم.»

موضوع گندم و آرد و نان در چند هفته اخیر به یکی از موضوعات مورد توجه تبدیل شده است و قاچاق گندم هم به این موضوع دامن زده است. اتفاقی که رئیس بنیاد گندم‌کاران کشور دلیل آن را قیمت پایین گندم اعلام کرد و گفت: «گندم در افغانستان، پاکستان و عراق بین ۱۹ تا ۲۵ هزار تومان است.» این اظهارات عطا الله هاشمی در حالی است که دولت قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری را ۱۵ هزار تومان تعیین کرده است و همین نکته باعث بی میلی کشاورزان به تحویل محصول به دولت شده است.

با این وجود، وزارت اقتصاد دولت جمهوری اسلامی در بیانیه امروز خود بحث قیمت خرید گندم و تاثیرش بر قیمت نان را «بی‌ارتباط» با هم دانسته و تاکید کرده است که «دولت قصد افزایش قیمت نان را ندارد.» موضوعی که در ماه‌های گذشته انتقاد نانوایی‌ها را در پی‌داشته و معتقدند که ارائه نان با قیمتی که دولت اصرار دارد برای نانوایی‌ها به صرفه نیست. در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که حکایت از چند نرخی شدن قیمت نان در فروشگاه‌های اینترنتی داشت.

XS
SM
MD
LG