لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

محمدعلی نجفی مشمول «عفو رهبری» شد


محمدعلی نجفی که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد با «عفو رهبری» از زندان آزاد شد.
محمدعلی نجفی که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد با «عفو رهبری» از زندان آزاد شد.

شهردار اسبق تهران که به قتل همسر خود با اسلحه گرم «اعتراف» کرده بود، به دستور رهبر جمهوری اسلامی از زندان آزاد و «عفو» شد.

به گزارش وب‌سایت «جماران» که زیر نظر دفتر روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی اداره می‌شود، شهردار اسبق تهران که به اتهام «قتل همسر دوم» خود در زندان به سر می‌برد، پس از «نزدیک به چهار سال»، با مورد «عفو» قرار گرفتن توسط علی خامنه‌ای، از زندان آزاد شد.

بر این اساس، محمدعلی نجفی چند ماه قبل «درخواست عفو» کرده بوده که نامه او از طریق زندان در اختیار «کمیسیون عفو و بخشودگی» قرار گرفته و نهایتا با درخواست عفوش موافقت شده است.

محمدعلی نجفی از مدیران ارشد و شناخته شده طیف اصلاح‌طلبان حکومت ایران است که علاوه بر تصدی پست شهرداری پایتخت، پیشتر مشاور امور اقتصادی رئیس‌جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و در دولت‌های مختلف وزیر آموزش و پرورش و همچنین سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بوده است.

تابستان ۹۸ و در حین رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، رسانه‌های داخلی اعلام کردند که محمدعلی نجفی با پرداخت «دیه ۱۰ میلیاردی» رضایت «اولیای دم» را جلب کرد و «از قصاص رهایی یافت.»

بر پایه قوانین جزایی جمهوری اسلامی، در چنین مواردی که قاتل موفق به جلب رضایت «اولیای دم» می‌شود، به لحاظ «جنبه عمومی جرم» باید دست‌کم «۶ سال و نیم حبس» را نیز تحمل کند.

این قتل از زمان وقوع آن در هفتم خردادماه ۹۸ تا هنگام رسیدگی و سپس صدور حکم با ابهامات زیادی روبرو بود و با وجود آنکه خود محمدعلی نجفی «اعتراف» به قتل کرده بود و «هیات عمومی دیوان عالی کشور» نیز رای بر «قتل عمد» داده بود، ولی همچنان حمید رضا گودرزی وکیل او اعتقاد داشت «ابهامات پرونده رفع نشده» و باید مشخص شود «چرا دادگاه نقایص را برطرف نکرد.»

به گفته وکیل محمدعلی نجفی «توضیحات شخص دادستان کل» در هیات عمومی دیوان عالی کشور، در رای نهایی پرونده اثر داشته است.

XS
SM
MD
LG