لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

تیغ «حجاب» بر گلوی صنعت گردشگری ایران؛ تداوم «پلمب‌درمانی» 


پلمب واحدهای صنفی به دلیل حجاب همچنان ادامه دارد.
پلمب واحدهای صنفی به دلیل حجاب همچنان ادامه دارد.

همزمان با ایام نوروز با گسترش تهدیدات نهادهای حکومت علیه مردم به بهانه بی‌حجابی، فرمانده ناحیه مقاومت سپاه کاشان از پلمب بیش از ۴۰ واحد صنفی این شهرستان به دلیل «بی‌حجابی» مشتریان خبر داد.

کریم اکبری با بیان اینکه «در اجرای قانون با کسی مماشات نکرده و از هیچ تخلفی نخواهیم گذشت» از مالکان کسب‌و کارها و صاحبان اماکن گردشگری خواست به افرادی که زیربار حجاب اجباری نمی‌روند، خدمات ارایه نکنند.

به نوشته رسانه‌های داخلی، کاشان سومین مقصد گردشگران نوروز امسال بوده است. پیش از آغاز سال نو، نیز شماری از کمپ‌های گردشگری و اقامتگاه‌های تاریخی این شهر را به بهانه بی‌حجابی مشتریان پلمب کردند.

همزمان از استان خراسان رضوی هم خبر رسید که اقامتگاه بوم‌گردی «پوریعقوب» در شهرستان خواف به علت رعایت نکردن حجاب گردشگران پلمب شده است.

در خبری دیگر، روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر بابلسر اعلام کرد که ۶ واحد صنفی در این شهرستان به علت رعایت نکردن شئونات اسلامی در روزهای گذشته پلمب شدند. بنابرهمین اطلاعیه این واحده‌ها در فروش پیتزا و غذای آماده و قهوه فعالیت داشتند که به ادعای این ستاد «نسبت به هنجارهای اجتماعی و شئونات اسلامی بی‌توجه بودند» که این امر منجر به پلمب واحدهای مذکور شد.

پیش‌تر فرمانده انتظامی نوشهر هم اعلام کرده بود که سه کافه‌رستوران در این شهر به دلیل «کشف حجاب» پلمب شدند.

پنجشنبه هفته گذشته، وزارت کشور جمهوری اسلامی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «هیچ‌گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش‌های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت و حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیر‌قابل تردید همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.»

این وزارتخانه که وزیرش رئیس شورای امنیت کشور است و استاندارانش روسای شوراهای «تامین» استان‌ها، در بیانیه خود بر حمایت از همه «آمران به معروف و ناهیان از منکر» در سراسر کشور تاکید کرد و افزود: «دستگاه قضائی، ضابطان و سایر نهادهای ذیربط نسبت به مواجهه با معدود هنجارشکنان اقدام خواهند نمود و اجازه تعدی به حریم و هویت مقدس زن مسلمان ایرانی را نخواهند داد.‌»

نمایندگان علی خامنه‌ای در استان‌های کشور نیز روز جمعه با حمایت از بیانیه وزارت کشور در دفاع از حجاب اجباری، از مردم خواستند با مخالفان حجاب اجباری برخورد کنند.

با گذشت چندین ماه از آغاز حرکت مدنی زنان و برداشتن روسری‌ها، مقابله دستگاه‌های حکومتی برای اعمال حجاب اجباری با شکست مواجه شده است.

ویدیوها و تصاویر منتشرشده از شهرهای مختلف ایران، حاکی از حضور پررنگ زنان بی‌حجابی است که با خواست حاکمیت به مخالفت برخاسته‌اند و حق انتخاب پوشش را موضوعی شخصی می‌دانند.

مسئولان جمهوری اسلامی، در تلاش برای مقابله با حق انتخاب پوشش زنان، به اقدامات تنبیهی از جمله تعطیلی داروخانه‌ها، اماکن تجاری، تفریحی و رستوران‌ها روی آورده‌اند، اقدامی که منتقدان از آن با نام «پلمب‌درمانی» یاد کرده و بر بی‌نتیجه بودن آن تاکید دارند.

XS
SM
MD
LG