لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

تداوم مقابله با حجاب اجباری به رغم خط و نشان‌ها و تهدیدات مقامات جمهوری اسلامی


زنان بدون حجاب اجباری
زنان بدون حجاب اجباری

به رغم تاکیدها و اظهارات افراد و نهادهای حکومتی درباره ضرورت حفظ حجاب، تصاویر و گزارش‌های خبری حاکی از تداوم مخالفت‌ها با حجاب اجباری است.

علاوه بر خط و نشان‌های مداوم امامان جمعه برای مخالفان حجاب اجباری و تاکید مجدد رئیس جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت پایبندی زنان ایرانی به حجاب، معاون وزیر کشور نیز هشدار داده است که دستگاه‌های مسئول مصمم به اجرای وظیفه خود مبنی بر مقابله با «اقلیت» مصر بر ادامه «بی‌حجابی» هستند.

وزارت‌های علوم و آموزش و پرورش نیز با انتشار بیانیه‌هایی هشدار داده‌اند از ارائه خدمات به زنانی که پوشش مورد تایید حکومت را رعایت نکنند، معذور هستند.

  • حجاب اجباری به زور «ماست»

یکی از مواردی که در فضای این روزهای ایران به آن بسیار پرداخته شده حمله فردی با سطل ماست به یک مادر و دختر بدون حجاب اجباری در مغازه‌ای در مشهد است.

بر اساس فیلمی که در رسانه‌های مجازی منتشر شده است، فرد مهاجم روز جمعه ١١ فروردین پس از خودداری یک مادر و دختر ایرانی از پوشیدن روسری در یک مغازه لبنیات فروشی در طرقبه شاندیز، محتوای یک سطل ماست را روی سر آنها خالی می‌کند و پس از آن بلافاصله توسط صاحب مغازه به بیرون رانده می‌شود.

مخالفت با نحوه برخورد این فرد به افراد و سازمان‌های مخالف حجاب اجباری محدود نبود و برخی از رسانه‌های اصولگرا نیز این اقدام را «نهی از منکر به شیوه‌ای نامتعارف» خواندند.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، «حکم جلب فردی که به شکل نامتعارف نهی ‌از ‌منکر کرده بود» و البته «دو خانم قانون‌شکن صادر شد.»

اما محمود هاجرپور، صاحب لبنیاتی محل وقوع حمله که ابتدا با بیرون راندن مهاجم و سپس انتشار ویدیوی حمله در رسانه‌های اجتماعی، مورد تحسین بسیاری از ایرانیان قرار گرفت، در گفت‌وگویی با روزنامه «اعتماد» گفت وکیل گرفته است.

آقای هاجرپور در این گفت‌وگو ضمن تایید پلمب‌شدن اولیه مغازه‌اش، از فک پلمب آن خبر داد و ترجیح داد توضیحات بیشتری در این ارتباط ارائه ندهد.

جنبش ضد حجاب اجباری زنان و دختران ایرانی که از همان روزهای آغازین تحمیل حجاب بر زنان ایرانی آغاز شد، در ماه‌های اخیر و به‌ویژه پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی جان تازه‌ای به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG