لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۷

«حقوق معوقه» و «فقدان ایمنی»؛ هدیه نوروزی کارگران معدن آق دربند سرخس


معدن آق دربند سرخس بزرگ‌ترین معادن زغال سنگ در ایران است.
معدن آق دربند سرخس بزرگ‌ترین معادن زغال سنگ در ایران است.

کارگران معدن آق دربند سرخس بیش از ۵ ماه است که حقوق و عیدی دریافت نکردند و آنگونه که احسان سهرابی فعال کارگری و عضو سابق شورای عالی حفاظت فنی می‌گوید در شرایط ناایمن و نبود تجهیزات امداد و نجات در این معدن مشغول به فعالیت هستند.

سهرابی به خبرگزاری «ایلنا» گفته است که قریب به ۱۱۳ کارگر رسمی و قراردادی در اعماق زمین بدون ایمنی و دریافت حقوق در حال کار هستند که روزانه «خطر ریزش معدن و مرگ» آن‌ها را تهدید می‌کند.

او گفته است که شرایط ایمنی معدن آق دربند با توجه به خطرات جدی که آن را تهدید می‌کند «مناسب و درخور نیست.»

به گفته این فعال کارگری، نبود تشکیلات امداد و نجات و ایمنی مناسب، عدم توجه به بهره‌برداری به اجرای تسویه تهویه مصنوعی، تجهیز کردن معدن به وسایل گازسنج مناسب و نبود حضور مستمر مسئول ایمنی و آمبولانس و تجهیزات آتش نشانی از مواردی است که کارگران این معدن با آن روبرو هستند.

از جان باختن کارگران معدن در اثر نبود تجهیزات می‌توان به حادثه انفجار این معدن در تابستان یک سال پیش اشاره کرد که دو کارگر در خلال عملیات توسعه اکتشاف در اثر انفجار زیر آوار مانده و جان خود را از دست دادند.

از دیگر مشکلات اشاره شده از سوی سهرابی، طرح طبقه‌بندی مشاغل در این معدن است که به گفته این فعال کارگری قدمت ۳۰ و‌اندی ساله دارد و بسیار فرسوده است در حال حاضر «ضریب ریالی» آن هیچ ارزشی ندارد.

سهرابی در بخش دیگری از مشکلات کارگران این معدن به محل اسکان این کارگران و خانواده‌های آن‌ها اشاره کرد و گفت: «شرایط زیست این کارگران بسیار بغرنج است و آن‌ها کیلومتر‌ها از شهر فاصله دارند و از ابتدایی‌ترین خدمات درمانی بی‌بهره هستند.»

معدن آق دربند سرخس بزرگ‌ترین معادن زغال سنگ در ایران است که ۳۱ درصد از سهام این معدن به آستان قدس رضوی و ۷۰ درصد آن به بخش خصوصی تعلق دارد.

XS
SM
MD
LG