لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

افزایش مستمر قیمت دلار در ایران؛ مجلس کاری برای آشفته‌بازار ارز نکرد


قیمت هر دلار آمریکا در بازار ایران به حدود ۵۶ هزار تومان و حواله درهم با افزایش چشمگیر به بیش از ۱۶ هزار تومان رسید.

بازار در ساعات ابتدایی امروز، شنبه، چشم به بهارستان داشت تا شاید خروجی مثبتی برای بازار داشته باشد اما باقر قالیباف، وئیس مجلس تنها با گفتن اینکه «به جمع‌بندی خوبی رسیدیم» از کنار موضوع گذشت تا بازار در مدار صعودی قرار بگیرد.

امروز همچنین بانک مرکزی در اطلاعیه جدیدی اعلام کرد که معاملات دلار و یورو در صرافی‌ها از سرگرفته می‌شود. برهمین اساس نیز مردم می‌توانند نسبت به تأمین نیازهای ارزی خود از طریق صرافی‌ها اقدام کنند.

در هفته قبل بازار مبادلات ارزی تشکیل شد در حالیکه انتظار می‌رفت روند صعودی بازار در واکنش به این خبر متوقف شود و ترمز صعودی قیمت دلار کشیده شود، ولی تنها یک روز بازار متوقف ماند و باردیگر به مسیر صعودی خود ادامه داد.

وب‌سایت «اقتصاد۲۴» در همین زمینه نوشت: «اخراج دیپلمات‌های ایرانی از آلمان، پیوستن عراق به سویفت، رد ادعای هدف برجامی سفر پادشاه عمان به ایران از دید برخی معامله‌گران عواملی بود که سوخت صعودی بازار ارز را تامین کرد و اخبار کاهشی نتوانست بازار را در مقابل میل صعودی متوقف کند.»

وزیر اقتصاد اما نظر دیگری دارد و پس از جلسه غیرعلنی امروز بیان داشت: «پشت پرده اختلالات بازار ارزی نیز شناسایی شده است و به زودی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد.»

بر اساس این گزارش دلار در لحظه نگارش این خبر در بازار ایران به ۵۵ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است و کمی آن طرف تر از بازار یعنی در میدان بهارستان نمایندگان مجلس و دولت تصمیم گرفتند تا برای اشراف بیشتر بر عرصه مسائل ارزی کشور، کمیته مشترکی شامل نمایندگان دولت و مجلس و سایر دستگاه‌ها و نهادها تشکیل دهند؛ تصمیمی که به زعم کارشناسان اقتصادی در کنار «مرکز مبادله طلا و ارز» راه به جایی نخواهند برد، چراکه بازار نه منتظر تشکیل کمیته‌های از این قبیل می‌ماند و نه فرمانپذیر است.

XS
SM
MD
LG