لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

با چند روز تاخیر، مجلس برای بررسی بازار ارز جلسه «غیرعلنی» تشکیل داد؛ وزیر وعده ورود نهادهای امنیتی را داد


مجلس برای بررسی بازار پرتلاطم ارز جلسه غیرعلنی تشکیل داد.
مجلس برای بررسی بازار پرتلاطم ارز جلسه غیرعلنی تشکیل داد.

چند روز پس از اینکه جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی وضعیت بازار ارز به دلیل حضور رئیس بانک مرکزی در مراسم ختم مادر همسرش به تعویق افتاد، صبح امروز، شنبه، مجلس شورای اسلامی با حضور محمد رضا فرزین، احسان خاندوزی و محمد مخبر تشکیل جلسه داد.

به گزارش رسانه‌های ایران، در جلسه‌ امروز مجلس که بیش از دو ساعت و پشت درهای بسته با حضور معاون اول ابراهیم رئیسی، وزیر اقتصاد کابینه و رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی برگزار شد، مقامات تلاش کردند تا چاره‌ای برای آشفتگی بازار ارزهای خارجی در ایران و کاهش روزافزون ارزش پول ملی بیابند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی بدون اشاره به هیچ تصمیم مشخص احتمالی در پی این نشست، صرفا اظهار داشت که «به جمع‌بندی‌های خوبی در این جلسه رسیدیم» و وعده داد که با «هماهنگی شکل گرفته و اقدامات و حرکت‌های دولت» این مشکل حل خواهد شد.

نرخ برابری دلار در برابر ریال، طی ماه‌های اخیر با جهش تاریخی مواجه شده تا آنجا که بارها رکورد بهای هر یک دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران شکسته شد و نهایتا به کانال تاریخی بالای ۵۰ هزار تومان در هفته گذشته رسید.

از سوی دیگر، محمدرضا میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با جلسه امروز مجلس با برخی از اعضای دولت جمهوری اسلامی در خصوص «وضعیت ارزی کشور»، گفته است: محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی در این جلسه اظهار داشته که «ابتدای دولت سیزدهم مشکلاتی وجود داشته» که به مرور زمان این مشکلات در حال «کاهش یافتن» هستند و «به زودی» بازار ارز شاهد «حل مشکل و ثبات» خواهد بود.

بر این اساس، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز در این جلسه مدعی شده که با ایجاد «سامانه واحد ارز و طلا»، قیمت واقعی دلار در آن سامانه درج شده و آن قیمت‌هایی که در فضای مجازی در جاهای دیگر وجود دارد «غیر واقعی» هستند.

دوشنبه دوم اسفندماه با شروع فعالیت رسمی «مرکز مبادله ارز و طلای کشور» زیر نظر مستقیم دولت جمهوری اسلامی، فعالیت عرضه‌کنندگان «سامانه بازار متشکل ارزی» متوقف شد و امکان «خرید ارز با کارت ملی» نیز از صرافی‌های مجاز از بین رفت.

در ادامه همان روز پر التهاب به نوشته روزنامه «دنیای اقتصاد»، در حالی که نرخ «کشف شده» دولتی برای هر برگ اسکناس دلار در مرکز مبادله ارز و طلای کشور در محدوده میانه‌های کانال قیمتی «۴۱ هزار تومان» ثبت شده بود، نرخ این ارز در معاملات بازار آزاد تهران در کانال «۴۹ هزار تومان» پیشروی کرد و به پله انتهایی این کانال در «۵۰ هزار تومان» رسید.

با این حال، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی در جلسه امروز مجلس نیز با بیان اینکه «پشت پرده اختلالات بازار ارزی» شناسایی شده، گفته است: به زودی «نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و قضایی» تکلیف این افراد را مشخص خواهند کرد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، بررسی واکنش بازار آزاد تهران به خبرهای منتشر شده از این جلسه مثبت نبوده و بهای هر دلار یک آمریکا به بیش از «۵۵۰ هزار ریال» رسیده است.

XS
SM
MD
LG