لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

افزایش نرخ دلار و ممنوعیت ورود، قیمت گوشی آیفون را در ایران به ۱۲۰ میلیون تومان رساند


بازار فروش موبایل ایران
بازار فروش موبایل ایران

افزایش قیمت دلار در کنار ایجاد ممنوعیت برای واردات جدیدترین مدل گوشی آیفون، موجب افزایش شدید قیمت این برند در بازار ایران شده است.

به گزارش وبسایت «دیده‌بان» در حالی که یک هفته قبل‌تر قیمت آیفون ۱۴ در بازار تهران ۱۰۰ میلیون بود، با افزایش نرخ دلار و اعلام ممنوعیت واردات، حالا همان گوشی ۱۲۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

خبرگزاری «مهر» در تایید اتفاقات بازار و ممنوعیت ایجاد شده نوشت: «از مجموع ۱.۵ میلیارد دلار حجم واردات گوشی‌های لوکس به کشور، سالانه حدود ۱.۳ میلیارد دلار یعنی بیش از ۹۰ درصد آن، صرف واردات آیفون می‌شود.»

نویسنده مطلب بر این باور است که نکته کلیدی در مورد ممنوعیت واردات آیفون، کمبود منابع ارزی است و اضافه می‌کند: «در حالت کلی باید از همین امروز واردات تمامی گوشی‌های لوکس را به دلیل تنگنای منابع ارزی دولت ممنوع کنیم؛ زیرا منابع ارزی باید با ترتیب اولویت به کالاهای ضروری تخصیص داده شوند.»

روزنامه فرهیختگان هم از زاویه دیگری به موضع نگاه گرده و نوشته است: «شایعات ایجاد شده برای ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ پس از رونمایی از این مدل و در نهایت ممنوع کردن ورود آن به کشور در راستای کسب میلیاردها تومان سود توسط رانتخواران بوده است.»

رشیدی کوچی یکی از نمایندگان مجلس نیز چندی پیش در این رابطه نوشته بود: «گوشی سامسونگ ۱۲۰۰ دلاری کمتر از ۷۲ ساعت مجوزهای لازم را دریافت کرد آن هم با ارز نیمایی! آیفون ۱۲۰۰ دلاری بعد چند ماه هنوز منتظر تصمیم برای ریجستر شدن است حتی مسافرتی! چرا با تصمیمات سلیقه‌ای، ابهام آفرین و شائبه فسادزا بودن، کم ارزش‌ترین مسائل را تبدیل به عوامل نارضایتی می‌کنید.»

XS
SM
MD
LG