لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۴

هر دلار ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان شد؛ رئیسی درخواست حضور در مجلس را بی‌پاسخ گذاشت


در دو ماه اخیر روند نزولی ارزش پول ملی ایران شدت یافته طوریکه ارزش هر دلار از ۲۵ هزار تومان به دو برابر رسید.
در دو ماه اخیر روند نزولی ارزش پول ملی ایران شدت یافته طوریکه ارزش هر دلار از ۲۵ هزار تومان به دو برابر رسید.

روند نزولی پول ملی ایران همچنان ادامه دارد و ارزش هر دلار آمریکا در روز پنجشنبه ۴ اسفند به ۵۲ هزار و پانصد تومان رسید. این یک رکورد به حساب می‌آید.

علاوه بر دلار، قیمت سکه نیز دربازار ایران افزایش داشت و هر «سکه امامی» به بیش از سی میلیون تومان معامله شد.

سقوط ارزش پول ملی ایران در حالی است که حتی متحدان ابراهیم رئیسی نیز انتقاد از رئیس جمهوری اسلامی ایران را شدت بخشیده اند.

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شرایط موجود را عمدتا ناشی از سیاست‌گذاری‌های کلان دولت و از جمله اقدامات دستوری در حوزه اقتصاد می‌دانند. بیش از پنجاه نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار حضور ابراهیم رئیسی در مجلس برای صحبت درباره نوسانات ارزی اخیر شده اند.

هنوز واکنشی از سوی دولت نشان داده نشده اما روز پنجشنبه خبرگزاری ایلنا به نقل از عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گزارش داد که مجلس اکنون در مرحله آغاز بررسی بودجه است با اینحال قصد دارد ابتدا به بررسی تحولات بازار ارز بپردازد و سپس بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را دستور کار قرار دهد.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، نمایندگان حق «طرح سوال از رئیس جمهوری» را دارند که برای او پاسخگویی الزام‌آور است اما این پنجاه نماینده درخواست حضور رئیسی را به صورت یک نامه مطرح کرده‌اند که الزام چندانی برای رئیسی ندارد.

گرایش عمده مجلس شورای اسلامی همسو با دولت رئیسی است. پیشتر هم، قرار بود محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری و همچنین رئیس بانک مرکزی در مجلس حاضر شوند اما بعد از اینکه اعلام شد مادر فرزین رئیس بانک مرکزی فوت کرده، نشست به تعویق افتاد.

در دو ماه اخیر روند نزولی ارزش پول ملی ایران شدت یافته طوریکه ارزش هر دلار از ۲۵ هزار تومان به دو برابر رسید. از سوی دیگر، براساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه بهمن ماه امسال برای خانوارهای کشور به ۴۷.۷ درصد رسیده که نسبت به مدت‌زمان مشابه در ماه قبل از این گزارش، ۱.۴ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی دولت حسن روحانی در مقاله‌ای نوشت تورم ۱۰ ماهه سال جاری خورشیدی در ایران «بدون تردید قله تورمی اقتصاد ایران پس از سال‌های ۱۳۲۱ و ۱۳۲۲ محسوب می‌شود.»

XS
SM
MD
LG