لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

وکیل خانواده: «عفو» شامل حمید قره‌حسنلو نشد 


حمید قره‌حسنلو یکی از متهمان پرونده کشته شدن روح الله عجمیان که در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود.
حمید قره‌حسنلو یکی از متهمان پرونده کشته شدن روح الله عجمیان که در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود.

محسن بیات، وکیل خانواده قره‌حسنلو درباره اینکه آیا فرمان «عفو» اخیر شامل پرونده دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش می‌شود، به سایت دیده بان ایران گفت: عفو فعلا شامل حمید قره‌حسنلو نشده ولی با استدلالی که دیوان داشته شامل همسرشان می‌شود.

به گفته بیات در مورد فرزانه قره‌حسنلو دیوان عالی کشور «به صراحت اعلام کرده است که اتهامش مشمول ماده ۶۱۰ است که اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی است که مشمول عفو می‌شود ولی فعلا درمورد ایشان اعمال نکرده‌اند.»

به تازگی عکسی از حمید قره‌حسنلو، از بازداشت‌شدگان مراسم چهلم حدیث نجفی که پیشتر حکم اعدامش نقض شده بود، منتشر شده که نشان می‌دهد بر روی تخت بیمارستان است. حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری البرز عکس را مربوط به حدود سه ماه قبل دانسته و ادعا کرده که آن عکس مربوط زمانی است که قره‌حسنلو جهت درمان بیماری قلبی در یکی از بیمارستان‌های کرج بستری بوده و تاکید کرده که در حال حاضر حال او «مساعد» است.

محسن بیات، وکیل خانواده قره‌حسنلو درباره صحت این عکس به دیده‌بان ایران گفت: «من هم این عکس را روز گذشته دیدم و نگران شدم ولی خود ایشان گفتند در زندان هستند نه بیمارستان. آن عکس ربطی به وضع فعلی دکتر قره‌حسنلو نداشته و ایشان الان در بیمارستان نیستند.»

این وکیل پایه یک دادگستری درخصوص وضعیت جسمی موکل خود نیز به این سایت خبری گفت: «چندین بار تلفنی صحبت شده و ایشان وضعیت جسمانی ناراحتی دارند. آقای قره‌حسنلو چند بیماری از جمله بیماری قلبی دارند؛ چهار استنت در قلب و پولیپ روده دارند. بخشی از روده بزرگشان را برداشته‌اند که نیازمند رعایت رژیم غذایی خاص و مصرف و داروهای خاصی هستند. بنابراین وقتی شرایط تغییر پیدا می‌کند و دشوار می‌شود، بیماری‌شان عود و خونریزی پیدا می‌کنند.»

حمید قره حسنلو پزشک ۵۳ ساله یکی از پنج نفری است که به اتهام «کشتن یک بسیجی» به اعدام محکوم شده است و خواهر او پیشتر گفته بود که «حکم اعدام در بیمارستان به دست برادرم داده شد. اجازه حضور هیچ وکیلی نه تعیینی و نه تسخیری در ابتدای پرونده داده نشد.» این حکم در حال حاضر لغو شده است.

پیش‌تر بیش از سه هزار نفر از پزشکان و کارکنان کادر درمان ایرانی از سراسر جهان در نامه‌ای خواستار «کمک فوری» در رابطه با وضعیت حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیست و همسرش فرزانه شدند. این پزشکان در نامه خود عنوان کرده‌اند که دکتر قره‌حسنلو و همسرش از زمان بازداشت، تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و دنده‌های دکتر قره‌حسنلو شکسته است.

XS
SM
MD
LG