لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

خواهر دکتر حمید قره‌حسنلو از لغو حکم اعدام او خبر داد


دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه
دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه

در خبری تازه در مورد وضعیت پرونده حمید قره‌حسنلو، پزشکی که حکم اعدام گرفته بود، خواهرش فاطمه  در گفتگو با «اعتمادآنلاین» از لغو حکم اعدام برادرش خبر داد.

فاطمه قره‌حسنلو در این مصاحبه گفت: «خانواده دکتر صبح امروز از لغو حکم اعدام حمید مطلع شدند. خوشبختانه پس از بررسی اسناد و مدارک مشخص شد که حکم‌ محاربه برادرم درست نبوده است و این حکم لغو شد.»

او در ادامه با تاکید براینکه «در تلاش هستیم تا بی‌گناهی کامل حمید و همسرش ثابت شود» از احتمال دیدار مرتبط خانواده با او خبر داد.

خواهر حمید قره‌حسنلو درباره احتمال آزادی او با قرار وثیقه گفت: «در فاصله‌ای که تا دادگاه بعدی وجود دارد، احتمال آزادی موقت حمید با وثیقه وجود دارد. البته این موارد از احتمالات است و تا زمان تعیین وثیقه نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد. اما ما امیدواریم که حمید با سپردن وثیقه تا زمان صدور حکم نهایی موقتا آزاد شود.»

پیش از این نیز خبر لغو حکم اعدام دکتر قره‌حسنلو در روزنامه اعتماد منتشر شده بود که توسط قوه قضاییه تکذیب شده بود. مرکز رسانه قوه قضاییه در حالی خبر لغو اعدام دکتر قره‌حسنلو را تکذیب کرده بود که روزنامه اعتماد به نقل از یک چهره شاخص سیاسی از لغو این حکم در پی نامه‌نگاری یک «مسئول عالی رتبه» خبر داده بود.

مرکز رسانه قوه قضاییه در آن تکذیبیه خود هرگونه نامه‌نگاری در این زمینه را تکذیب کرده بود و در مورد پرونده متهمان حوادث ۱۲ آبان‌ماه استان البرز تاکید کرده بود که «تا این لحظه هنوز حکم قطعی‌ای صادر نشده است» و پرونده متهمان مرگ سیدروح‌الله عجمیان در دیوان عالی کشور در حال بررسی است و «سیر قضایی و طبیعی خود را طی می‌کند؛ به همین دلیل نامه‌نگاری در این خصوص موضوعیت ندارد.»

خبر صدور حکم اعدام برای این پزشک ایرانی واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری را به دنبال داشت، بطوریکه مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در این رابطه گفته است که «حمید قره‌حسنلو پزشک متخصصی است و جامعه پزشکی همه نسبت به ایشان پریشان و نگران هستند. به ایشان اتهام محاربه زده شده و جزو چندنفری است که در قتل یک نفر بسیجی محکوم به اعدام شده است. این پزشک جزو خیرین است و برای بسیاری زحمت کشیده است. خواسته همه آن است که دکتر حمید قره‌حسنلو و خانوادۀ ایشان را آزاد کنید.»

دکتر حمید قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در قتل یک نیروی بسیج در کرج، در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد و همسرش فرزانه قره‌حسنلو نیز با اتهامی مشابه، حکم ۲۵ سال زندان دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG