لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

ابهام در مورد حکم اعدام حمید قره‌حسنلو؛ پرونده در «دیوان عالی کشور» است


دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه
دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه

مدیر روابط عمومی دیوان عالی جمهوری اسلامی خبر لغو حکم اعدام حمید قره‌حسنلو، رادیولوژیستی که در اعتراضات سراسری بازداشت شد، را تکذیب کرد.

امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور، در حساب توئیتر خود نوشت: «تاکنون هیچ حکمی در این پرونده صادر نشده و پرونده مذکور در دیوان عالی کشور جاری و درحال رسیدگی است.»

فاطمه قره‌حسنلو، خواهر دکتر حمید قره‌حسنلو روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه «اعتماد» چاپ تهران از لغو حکم اعدام برادرش خبر داده و گفته بود: «خانواده دکتر صبح امروز از لغو حکم اعدام حمید مطلع شدند. خوشبختانه پس از بررسی اسناد و مدارک مشخص شد که حکم‌ محاربه برادرم درست نبوده است و این حکم لغو شد.»

او در ادامه با تاکید براینکه «در تلاش هستیم تا بی‌گناهی کامل حمید و همسرش ثابت شود» از احتمال دیدار خانواده با او خبر داد.

خواهر حمید قره‌حسنلو درباره احتمال آزادی او با قرار وثیقه گفت: «در فاصله‌ای که تا دادگاه بعدی وجود دارد، احتمال آزادی موقت حمید با وثیقه وجود دارد. البته این موارد از احتمالات است و تا زمان تعیین وثیقه نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد. اما ما امیدواریم که حمید با سپردن وثیقه تا زمان صدور حکم نهایی موقتا آزاد شود.»

پیش از این نیز خبر لغو حکم اعدام دکتر قره‌حسنلو در روزنامه اعتماد منتشر شده بود که توسط قوه قضاییه تکذیب شد. مرکز رسانه قوه قضاییه در حالی خبر لغو اعدام دکتر قره‌حسنلو را تکذیب کرده بود که روزنامه اعتماد به نقل از یک چهره شاخص سیاسی از لغو این حکم در پی نامه‌نگاری یک «مسئول عالی رتبه» خبر داده بود.

مرکز رسانه قوه قضاییه در آن تکذیبیه خود هرگونه نامه‌نگاری در این زمینه را تکذیب کرده بود و در مورد پرونده متهمان حوادث ۱۲ آبان‌ماه استان البرز تاکید کرده بود که «تا این لحظه هنوز حکم قطعی‌ای صادر نشده است» و پرونده متهمان مرگ سیدروح‌الله عجمیان در دیوان عالی کشور در حال بررسی است و «سیر قضایی و طبیعی خود را طی می‌کند؛ به همین دلیل نامه‌نگاری در این خصوص موضوعیت ندارد.»

خبر صدور حکم اعدام برای این پزشک ایرانی واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری را به دنبال داشت، بطوریکه مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در این رابطه گفته است که «حمید قره‌حسنلو پزشک متخصصی است و جامعه پزشکی همه نسبت به ایشان پریشان و نگران هستند. به ایشان اتهام محاربه زده شده و جزو چندنفری است که در قتل یک نفر بسیجی محکوم به اعدام شده است. این پزشک جزو خیرین است و برای بسیاری زحمت کشیده است. خواسته همه آن است که دکتر حمید قره‌حسنلو و خانوادۀ ایشان را آزاد کنید.»

دکتر حمید قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در قتل یک نیروی بسیج در کرج، در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد و همسرش فرزانه قره‌حسنلو نیز با اتهامی مشابه، حکم ۲۵ سال زندان دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG