لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۲

ماجرای پیچیده دکتر قره‌حسنلو؛ اعتماد: «اعدام نمی‌شود»، قوه قضاییه: «حکم قطعی صادر نشده» 


دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه
دکتر حمید قره‌حسنلو در دادگاه

خبر لغو حکم اعدام دکتر قره‌حسنلو که صبح روز چهارشنبه در روزنامه اعتماد منتشر شده بود توسط قوه قضاییه تکذیب شد.

مرکز رسانه قوه قضاییه در حالی خبر لغو اعدام دکتر قره‌حسنلو را تکذیب کرد که روزنامه اعتماد به نقل از یک چهره شاخص سیاسی از لغو این حکم در پی نامه‌نگاری یک «مسئول عالی رتبه» خبر داده بود. بنابر شنیده‌های موثق، فرد مورد اشاره، علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل علی خامنه‌ای است.

مرکز رسانه قوه قضاییه در همین رابطه اعلام کرد که هرگونه نامه‌نگاری در این زمینه را تکذیب می‌کند. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه در مورد پرونده متهمان حوادث ۱۲ آبان‌ماه استان البرز «تا این لحظه هنوز حکم قطعی‌ای صادر نشده است» و پرونده متهمان مرگ سیدروح‌الله عجمیان در دیوان عالی کشور در حال بررسی است و «سیر قضایی و طبیعی خود را طی می‌کند؛ به همین دلیل نامه‌نگاری در این خصوص موضوعیت ندارد.»

‌گفتنی است روزنامه اعتماد در شماره روز چهارشنبه خود نوشت: «دیروز خبری به دست اعتماد رسید، مبنی بر اینکه حکم اعدام حمید قره‌حسنلو لغو شده است. طبق این خبر، گفته می‌شد که یکی از شخصیت‌های سیاسی برجسته و قدیمی کشور در نامه‌ای از مقامات عالی نظام درخواست کرده حکم این فرد لغو شود. ما با نویسنده نامه تماس گرفتیم و ایشان نوشتن نامه و دریافت پاسخ مثبت در این زمینه را تائید کرد.»

خبر صدور حکم اعدام برای این پزشک ایرانی واکنش‌های داخلی و خارجی بسیاری را به دنبال داشت، بطوریکه مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در این رابطه گفته است که «حمید قره‌حسنلو پزشک متخصصی است و جامعه پزشکی همه نسبت به ایشان پریشان و نگران هستند. به ایشان اتهام محاربه زده شده و جزو چندنفری است که در قتل یک نفر بسیجی محکوم به اعدام شده است. این پزشک جزو خیرین است و برای بسیاری زحمت کشیده است. خواسته همه آن است که دکتر حمید قره‌حسنلو و خانوادۀ ایشان را آزاد کنید.»

دکتر حمید قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در قتل یک نیروی بسیج در کرج، به اعدام محکوم شده و همسرش فرزانه قره‌حسنلو نیز با اتهامی مشابه، حکم ۲۵ سال زندان دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG