لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

خزعلی خبر از «عفو» دانشجویان داد؛ ۴۰ حکم قطعی انضباطی برای دانشجویان دانشگاه شریف


صدور احکام انضباطی در دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد.
صدور احکام انضباطی در دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد.

کمتر از ۲۴ ساعت پس از اینکه انسیه خزعلی در مورد احکام صادر شده تعلیق یا اخراج دانشجویان معترض گفت که رئیس جمهور دستور «عفو» این افراد را صادر کرده است، معاون دانشجویی دانشگاه شریف می‌گوید رسیدگی به پرونده‌ها ادامه دارد و تا کنون ۴۰ پرونده حکم قطعی گرفته‌اند.

معاون دانشجویی دانشگاه شریف گفت: ۷۵ درصد از ۳۳۰ پرونده انضباطی دانشجویان براساس تصمیم ریاست دانشگاه و «به مناسبت دهه فجر با اخذ تعهد بسته می‌شود.» اما به گفته این مقام دانشگاهی «یک سری پرونده احکام قطعی گرفته‌اند و به صحن شورا ۶۰ پرونده وارد شده است که از این میان ۴۰ پرونده حکم قطعی گرفته‌اند.»

از طرفی بنا بر اعلام شورای صنفی دانشجویان کشور، کمیته انضباطی دانشگاه علامه حکم ۱۱ دانشجو را در شورای بدوی به صورت غیابی صادر کرد که احکام برخی از این دانشجویان در مرحله‌ی تجدید نظر «به شرط عدم تکرار تخلف» به حالت تعلیق درآمد.

چند روز پیش نیز شورای صنفی دانشجویان از اخراج فاطمه محزون دانشجوی هوشبری دانشگاه علوم پزشکی بجنورد توسط شورای انضباطی مرکزی وزارت بهداشت خبر داده و نوشته بود که او به ۵ سال محرومیت از تحصیل در کلیه‌ی دانشگاه‌های کشور محکوم شده است.

بنابرهمین گزارش در تهران نیز باران امیدیان دانشجوی کارشناسی ارشد عمران، زمانی که برای انجام کار‌های پایان‌نامه به سایت مرتبط مراجعه کرد متوجه اخراج خود از دانشگاه شد.

این دانشجو پیش‌تر به دلیل حمایت از دیگر دانشجویان در مقابل «رفتار بد و نامحترمانه‌ی» نیروهای حراست، به ساختمان حراست احضار و تعهد کتبی داده بود اما با این وجود باز هم اخراج شد.

در دانشگاه علامه‌طباطبائی نیز کماکان از ورود دانشجویان شرکت کننده در اعتراضات سراسری ممانعت بعمل می‌آید و حمید حکیم، دبیر کمیته انضباطی دانشجویان در واکنش به این اقدام گفته است که «اگر مدت ممنوع‌الورودی دانشجویی به دانشگاه تموم شده باشد، حراست حق ندارد از ورود دانشجو جلوگیری کند.»

شورا صنفی دانشجویان کشور همچنین از در پیش گرفتن «سیاست ترس، تهدید، تماس با خانواده و ایجاد فشار روانی» توسط فرهاد دانشجو بعنوان رئیس دانشگاه تربیت مدرس و بسیح کارکنان خبر داده و مدعی شده که رئیس دانشگاه تربیت مدرس، از ترس و برای «محکم‌کاری» کار را به «نهاد امنیتی‌تر» یعنی وزارت اطلاعات سپرده است.

XS
SM
MD
LG