لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۲

یک مقام وزارت علوم: اخراج برخی اساتید سیاسی نیست، به دلیل «ناتوانی علمی» است


سردر دانشگاه تهران Terhran University
سردر دانشگاه تهران Terhran University

در ادامه تلاش‌های مقامات حکومت برای توجیه اخراج برخی از اساتید دانشگاه‌ها به دلایل سیاسی و فکری، روز دوشنبه معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز اخراج‌ها را غیر«سیاسی» و تنها «قطع همکاری» دانست.

مرتضی فرخی در خصوص قطع همکاری دانشگاه‌ها با برخی اساتید به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفت: برخی دانشگاه‌ها عذر برخی از اساتید حق‌التدریس که ظرفیتی برای آنها در دانشگاه وجود نداشته را خواسته‌اند و یا ممکن است به دلیل اینکه واحد موظفی برای اعضای هیئت‌علمی یک دانشگاه وجود داشته باشد، دانشگاه با اساتید حق‌التدریس قطع همکاری کرده باشد.

این مقام وزارت علوم در مورد اساتید اخراجی در هفته‌های اخیر گفت: «اگر مواردی از اخراج اساتید مطرح می‌شود دلیل آن ناتوانی علمی و عدم دریافت‌ پایه‌ها در زمان مقرر است.»

پیش از این رئیس دانشگاه تهران هم مدعی شده است که هیچ استادی از این دانشگاه «اخراج» نشده و درنهایت با برخی افراد «قطع همکاری» صورت گرفته است.

محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران درباره «قطع همکاری» این دانشگاه با برخی از اساتید نیز در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایسنا» افزوده است: برخی از اساتید به «تعهدات علمی» خود عمل نمی‌کنند و این احتمال وجود دارد که در «دوره پیمانی» باشند و قراردادشان به دلیل اعلام گروه یا دانشکده «تمدید نشود.»

رئیس دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود در توحیه اخراج و یا قطع همکاری برخی اساتید این دانشگاه، گفت: موضوع «عدم تمدید قرارداد» همواره در دانشگاه وجود داشته و این موضوع «یک شائبه سیاسی» نیست.

در روزهای اخیر اخبار و تصاویر نامه‌هایی با مضمون «اخراج برخی از اساتید از دانشگاه‌ها» از جمله برخی اساتید دانشگاه تهران، در فضای مجازی منتشر شده است.

با کاهش تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌ها در هفته‌های اخیر، کمیته‌های انضباطی فعالیت علیه ‎دانشجویان و ‎اساتید را شدت بخشیده‌اند و هر چند روز یک بار، خبرهای تازه‌ای از «‎تعلیق و ‎اخراج» و صدور احکام کمیته انضباطی علیه اساتید و دانشجویان منتشر می‌شود.

پیش از این سوسن صفاوردی، از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی نیز که به اجبار مسئولان بازنشسته شده، در این رابطه نوشته بود که «محترمانه» ‎اخراج شده است.

رئیس دانشگاه تهران همچنین گفته است که این احتمال وجود دارد در مرحله «تبدیل وضعیت» اساتیدی که از آنها (در فضای مجازی) نام برده می‌شود، «کُندی‌هایی صورت گرفته باشد» اما هیچکدام از اساتیدی که «اسامی آنها مطرح شده‌»، قطع همکاری نکرده‌اند و «با دانشگاه در ارتباط هستند.»

مرتضی مردیها، از اساتید فلسفه ‎دانشگاه علامه طباطبایی و از جمله افرادی است که به همین شیوه فعالیتش «تعلیق» شده است و مسئولان دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه نیز به دلیل این تصمیم اشاره‌ای نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG