لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

نگرانی از وضعیت یک نویسنده و فعال مدنی دوتابعیتی در زندان؛ صنم کازرونی و پرونده‌ای با اتهامات سنگین


صنم کازرونی در مزرعه‌اش در اصفهان
صنم کازرونی در مزرعه‌اش در اصفهان

صنم کازرونی که در زندان زنان دولت آباد اصفهان زندانی است، با مجموعه‌ای از اتهامات سنگین از جمله «محاربه» مواجه شده درحالی که امکان ملاقات با وکیل را ندارد و وکیل انتخابی هم نتوانسته به پرونده دسترسی پیدا کند.

صنم کازرونی، نویسنده، فعال مدنی، کنشگر محیط زیست و کشاورز که به تنهایی زندگی می‌کرد، از آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده و تا مدت‌ها اطلاعات دقیقی درباره وضعیت او و جزئیات اتهامات او وجود نداشت. صدای آمریکا در گفتگو با مسعود سالاری، روزنامه‌نگار از پاریس که با صنم کازرونی آشنایی شخصی دارد، به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد او در وضعیتی پیچیده با اتهاماتی سنگین از قبیل محاربه، توهین به مقدسات، توهین به رهبر سابق و فعلی جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت ملی مواجه است.

این فعال مدنی که آقای سالاری او را شخصیتی «مبارز و آزاده» توصیف می‌کند، تنها زندگی می‌کرد و همین مساله باعث مدت‌ها بی‌خبری از او در زندان شد. پس از آن توسط دوستان خانم کازرونی وکیلی برای او انتخاب و معرفی شد اما این وکیل -که فعلا در این مرحله حاضر به اعلام نامش نیست – هنوز موفق به دیدار با صنم نشده و امکان دسترسی به پرونده را هم نداشته است. شرح اتهامات تنها شفاهی به وکیل اعلام شده است.

به گفته آقای سالاری، مقامات جمهوری اسلامی تلاش کرده‌اند از طریق اعضای خانواده اطلاعات نادرست درباره وضعیت و پرونده صنم کازرونی منتشر کنند.

مورد دیگری که بر حساسیت این پرونده اضافه می‌کند، تابعیت بریتانیایی صنم کازرونی است؛ موضوعی که به گفته مسعود سالاری می‌تواند او را به یکی دیگر از سوژه‌های «گروگان‌گیری» شهروندان دوتابعیتی توسط جمهوری اسلامی تبدیل کند.

شهروند بریتانیا که کشاورزی در ایران را انتخاب کرده بود

شاید توصیف صاحب کانال تلگرامی پرطرفدار «کتاب‌های کمیاب و نایاب» که در عین حال به کشت گیاهان دارویی و عرقیجات مشغول بوده است چندان ساده نباشد؛ صنم در سال ۱۳۸۹ در توصیف خود نوشته بود: «من قبل از اینکه یک کشاورز و تولید کننده باشم یک انسانم و برای حقوق اولیه و انسانی ام می جنگم، یک منتقد و معترض به مسائل سیاسی، اجتماعی، حقوق حداقل نیمی از جامعه و مسائل زیست محیطی برای کمی نفس کشیدن هستم هر چند صدایم به جایی نمی‌رسد.»

به گفته مسعود سالاری، صنم کازرونی از سال‌ها پیش به صورت فردی اقدامات اعتراضی از جمله برداشتن حجاب اجباری از سر را انجام می‌داد و با انتشار کتاب در کانال تلگرامی‌اش، قصد تشویق به کتابخوانی و از بین بردن بهانه گرانی کتاب برای مطالعه نکردن را داشت.

در معرفی کانال تلگرامی‌اش هم نوشته بود: «رسالت این کانال فرهنگ سازی و ترویج کتاب خوانی است لذا مدیریت همچنان به گذاشتن کتاب، بخصوص کتاب هایی که دیکتاتورها میخواهند شما نخوانید ادامه می دهد.»

با شروع اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ نیز به صراحت در شبکه‌های اجتماعی از همراهی با اعتراضات و امید «آزادی و سرنگونی جمهوری اسلامی» می‌نوشت و همین مطالب به گفته مسعود سالاری منجر به بازداشت او می‌شود.

حالا با گذشت چند ماه از بازداشت صنم کازرونی، طرح این اتهامات سنگین درحالی که به وکیل دسترسی ندارد، باعث نگرانی شدید دوستان او شده است.

XS
SM
MD
LG