لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۲

مشاور مولوی عبدالحمید را پس از بازداشت به مشهد منتقل کرده‌اند


مولوی عبدالمجید مرادزهی مشاور مولوی عبدالحمید
مولوی عبدالمجید مرادزهی مشاور مولوی عبدالحمید

کمپین فعالین بلوچ از انتقال مولوی عبدالمجید مرادزهی، مشاور بازداشت شده امام جمعه اهل سنت زاهدان به مشهد خبر داده است.

کانال تلگرامی کمپین فعالین بلوچ، اعلام کرد که نیروهای اداره اطلاعات زاهدان روز سه‌شنبه مولوی عبدالمجید مرادزهی را از زاهدان به مشهد منتقل کرده‌اند.

این روحانی نزدیک به مولوی عبدالحمید روز دوشنبه به اتهام «تشویش اذهان عمومی» و «مصاحبه با رسانه‌های خارجی» بازداشت شد.

مولوی عبدالمجید مرادزهی اخیرا در یک گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفته بود تا وقتی مسئله جمعه‌های خونین و کشته‌شدگان و زخمی‌شدگان حل نشود، اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت.

به دنبال کشتار هشتم مهر ماه در زاهدان که به «جمعه خونین» معروف شده، این شهر هر جمعه شاهد تجمعات اعتراضی مردم بوده است.

با ادامه تجمعات اعتراضی هر جمعه در زاهدان و اصرار مولوی عبدالحمید بر ادامه حمایت از اعتراضات مردمی در سراسر ایران، برخی مقامات و سخنگویان جمهوری اسلامی حمله مستقیم به این روحانی پرنفوذ اهل سنت را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

در تازه‌ترین مورد از این حملات، حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در یادداشتی مدعی شد مولوی عبدالحمید از سوی «دشمنان تابلودار اسلام شکار» شده و او را عضو «حزب صهیونیستی» بهائیت دانست.

پیشتر هم محمدجواد لاریجانی، از چهره‌های تندرو حکومتی و دبیر سابق شورای حقوق بشر قوه قضاییه، مولوی عبدالحمید را به دامن زدن به «مسائل فرقه‌ای» متهم کرده و گفته بود: «مسجد مکی امروز به مسجد ضرار تبدیل شده است.»

مولوی عبدالمجید مرادزهی پیش از دستگیری در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرده بود که «مولوی عبدالحمید تحت فشار است تا با تهدید یا تطمیع جلوی تداوم اعتراضات در زاهدان را بگیرد، اما حرف مولوی و همه مردم این است که همه کسانی که جنایت جمعه‌های خونین را مرتکب شده‌اند باید مجازات شوند، هم مباشرین و هم آمرین.»

XS
SM
MD
LG