لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۴

بازداشت عبدالمجید مرادزهی در زاهدان؛ او به صدای آمریکا گفته بود اعتراض‌ها ادامه می‌یابد


مولوی عبدالمجید مرادزهی مشاور مولوی عبدالحمید
مولوی عبدالمجید مرادزهی مشاور مولوی عبدالحمید

گزارش‌ها از سیستان و بلوچستان حاکی است که مولوی عبدالمجید مرادزهی، روحانی نزدیک به امام جمعه اهل سنت زاهدان توسط مأموران امنیتی بازداشت شده است.

بنا بر گزارش منابع خبری از استان سیستان و بلوچستان، عصر روز دوشنبه ۱۰ بهمن، عبدالمجید ملازهی، روحانی شناخته شده اهل سنت توسط نیروهای امنیتی «با چهار خودرو» در یکی از خیابان‌های زاهدان بازداشت شد.

مولوی عبدالمجید مرادزهی، مشاور و از اعضای دفتر مولوی عبدالحمید، در روزهای گذشته در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا در تشریح آخرین وضعیت شهر زاهدان و مواضع مولوی عبدالحمید امام جمعه این شهر گفته بود تا وقتی «مسئله جمعه‌های خونین» و کشته‌شدگان و زخمی‌شدگان «حل نشود، اعتراض‌ها ادامه خواهد داشت.»

او تأکید کرده بود که «مولوی عبدالحمید تحت فشار است تا با تهدید یا تطمیع» از «تداوم اعتراضات در زاهدان» جلوگیری کند، مردم و امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌گویند مباشران و آمران «جنایت جمعه‌های خونین» باید مجازات شوند.

بر اساس اسناد افشا شده خبرگزاری وابسته به سپاه جمع‌بندی شورای عالی امنیت ملی و نیروی انتظامی در ماه‌های گذشته این بود که مولوی عبدالحمید بازداشت شود، اما در آن اسناد بنا بر نقل قولی از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری دستور داده «در جریان بررسی موضوع اعتراض‌ها در زاهدان، مولوی عبدالحمید نباید بازداشت شود؛ بلکه باید بی‌آبرو شود.»

اما افزایش فشارهای امنیتی بر نزدیکان امام جمعه اهل سنت زاهدان از تغییر این سیاست حکایت دارد.

پیشتر، محمدجواد لاریجانی، از چهره‌های حکومتی، مولوی عبدالحمید را به دامن زدن به «مسائل فرقه‌ای» متهم کرده و گفته بود: «مسجد مکی امروز به مسجد ضرار تبدیل شده است.»

مسجد جامع مکی زاهدان، مهم‌ترین مسجد اهل سنت سیستان و بلوچستان است که در دوره پهلوی توسط عبدالعزیز ملازاده، یکی از روحانیان شناخته شده اهل سنت ایران ساخته شد. در حال حاضر مدیریت این مسجد و حوزه علمیه اهل سنت وابسته به آن بر عهده مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان است.

پس از آغاز اعتراضات سراسری ایران در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین تجاوز یک مقام بلندپایه نیروی انتظامی به دختری نوجوان در زاهدان، از روزهای آغازین ماه مهر، اعتراضات گسترده‌ای در این شهر شکل گرفت و شمار قابل توجهی از معترضان با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی جان باختند و زخمی شدند.

اعتراضات هفتگی در زاهدان، تاکنون هر جمعه ادامه یافته و معترضان شعارهای ضد جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

XS
SM
MD
LG