لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

ادامه حواشی ادعای تعرض به ۱۵ نونهال در مشهد؛ متهم: خبرسازی از اتاق فکری در آمریکاست


مدرسه فوتبال در ایران.
مدرسه فوتبال در ایران.

حواشی پیرامون پرونده «ادعای تعرض» به ۱۵ نونهال در مدرسه فوتبالی در مشهد همچنان ادامه دارد. در آخرین تحول در این مورد روزنامه «هم‌میهن» چاپ تهران، خبر داد که فرد مورد اتهام در این پرونده ادعا کرده که «هیچ اتفاق ناگواری رخ نداده» و انتشار خبر مربوط به این موضوع را «خبرسازی از سوی افرادی در آمریکا» دانسته است.

به نوشته روزنامه هم‌میهن، فردی که در مظان این اتهام قرار دارد و از او با اسم مخفف «ع.پ» نام برده، چند روز پیش در گروه تلگرامی که «متشکل از مالکین مدارس فوتبال در مشهد‌»است متن طولانی منتشر کرده و مدعی شده که «این خبر صرفا یک سناریو از سوی اتاق فکری در کشور آمریکا است تا چهره نظام جمهوری اسلامی ایران را خراب کند.» فرد مورد اتهام به خبرنگار روزنامه هم‌میهن گفته که «هیچ اتفاق ناگواری رخ نداده و شکایتی نیز از سوی این مدرسه فوتبال تنظیم شده تا افرادی که چنین اتهامی می‌زند پاسخگو باشند.»

پدر یکی از افرادی که در این مدرسه مورد آزار قرار گرفته نیز درباره چگونگی متوجه شدن والدین از این اتفاق به این روزنامه گفته که «باتوجه به اینکه اکثر بچه‌هایی که در این مدرسه فوتبال ثبت‌نام کرده‌اند در یک محله هستند، این موضوع تعرض دهان به دهان چرخید و خانواده‌های شاکی یکدیگر را پیدا کردند و شکایتی را تنظیم و تسلیم دادسرا کردند تا مسئله روشن شود.»

طرح شکایت در دادسرا در حالی اعلام می‌شود که روز یکشنبه وقتی که خبرگزاری میزان وابسته به قوقه قضاییه از احضار مسئولان اداره ورزش استان خراسان رضوی به دادسرا خبر داده بود، تاکید کرده بود که «تاکنون شکایتی در مرجع قضایی در ارتباط با این موضوع ثبت نشده است.» مشخص نیست که «تنظیم و تسلیم» شکایتی که پدر یکی از قربانیان احتمالی این پرونده در مصاحبه با روزنامه هم‌میهن از آن یاد کرده، مربوط به قبل از انتشار خبر خبرگزاری میزان است یا بعد از آن.

خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، میزان، صبح یکشنبه از دستور دادستان استان خراسان رضوی برای احضار مسئولان اداره ورزش این استان برای ارائه توضیحات پیرامون «ادعای تعرض» به تعدادی از بازیکنان نونهال در یک باشگاه در مشهد خبر داده بود.

بنابر گزارش این خبرگزاری رسمی حکومت، با وجود اینکه «تاکنون شکایتی در مرجع قضایی در ارتباط با این موضوع ثبت نشده» مسئولان اداره ورزش استان خراسان رضوی برای حضور در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در روز یکشنبه احضار شده بودند. تا لحظه تنظیم این گزارش، خبری در مورد این حضور و جزییات بیشتر در مورد توضیحات احتمالی منتشر نشده است.

در چند روز گذشته انتشار خبری در مورد تعرض مربی یک باشگاه فوتبال به ۱۵ نونهال در این باشگاه در مشهد واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

این موضوع در پی آن علنی شد که مدیر رسانه سابق تیم شهرخودرو با انتشار یک استوری در اکانت اینستاگرامی خود، خبر از وقوع یک «فاجعه» برای فوتبال خراسان رضوی داد.

استوری مسئول رسانه‌ای سابق تیم شهرخودرو
استوری مسئول رسانه‌ای سابق تیم شهرخودرو

او مدعی شد که در چند روز گذشته «تعدادی از خانواده‌های بازیکنان یک باشگاه فوتبال در مشهد» با تجمع مقابل ساختمان هیات فوتبال خراسان رضوی به‌دنبال پیگیری «فاجعه‌ای عجیب» بودند.

به نوشته مدیر رسانه‌ای سابق تیم شهرخودرو، براساس صحبت‌های مطرح‌شده از سوی خانواده‌های این بازیکنان، پس از «تغییر رفتار» فرزندانشان و پیگیری و بررسی «محتوای گوشی تلفن همراه بازیکنان»، متوجه می‌شوند «مربی این باشگاه» آنها را مورد «آزار و اذیت» قرار داده است.

بر اساس اعلام رسانه‌های ایران، پس از انتشار این گزارش‌ها وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی دستور «بررسی و پیگیری» را داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان دولت ابراهیم رئیسی به «حراست» این وزارتخانه دستور داده تا به موضوع «رسیدگی» کرده و پس از «بررسی این ادعاها»، در صورت «صحت» گزارش‌های رسیده، با عامل یا عاملین آن با «قاطعیت» برخورد شود.

رسانه دولت جمهوری اسلامی روز شنبه مدعی شده بود که این روند پیگیری‌ها از «دو هفته پیش» و به محض «وصول گزارش‌هایی از تخلف» در یکی از مدارس فوتبال در شهر مشهد، آغاز شده است. پیگیری‌های رسانه‌های ایران این موضوع را مشخص کرد که «مدرسه فوتبال مذکور مجوزی نداشته است» و «خانواده‌ها در واقع فرزندان‌شان را در مدرسه فوتبالی ثبت‌نام کردند که فاقد مجوز‌های لازم از نهاد‌های ذی‌صلاح» بوده است.

باوجود آنکه مقامات دولتی سعی دارند این موارد مطرح شده را در سطح یک «اتفاق» یا «تخلف» اعلام کنند اما از چندی پیش رسانه‌های محلی استان خراسان رضوی و شهر مشهد گزارش دادند که ۱۵ نوجوان مورد تعرض قرار گرفته‌اند.

چنین موضوعی در ایران بی سابقه نیست. در سال ۱۳۹۱ تجاوز در یک مدرسه فوتبال با مصاحبه ناصر فریادشیران بازتاب پیدا کرد. این پرونده، اما بدون محکوم شدن فرد یا گروه خاصی، بدون نتیجه خاصی مختومه شد. ناصر فریادشیران در همان دوران در گفت‌وگویی با رادیو ورزش اعلام کرده بود که مجلس شورای اسلامی نیز از او درخواست کرده «تا مستندات صحبت‌هایش مبنی بر تجاوز در مدارس فوتبال را ارائه کند، اما بعد‌ها پیگیری نشد.» فریادشیران در آن زمان گفته بود که «یک مربی تیم‌های پایه، ۱۵ فوتبالیست نوجوان را وادار به عمل غیراخلاقی با یکدیگر کرده است.»

بنا بر نوشته خبرگزاری ایرنا، در پرونده اخیر، اداره کل حراست ورزش و جوانان خراسان رضوی با همکاری «یکی از نهادهای امنیتی» در حال «بررسی دقیق» موضوع هستند و قرار است گزارش بررسی «این ادعاها» پس از تکمیل، به «وزیر ورزش و مراجع ذی‌صلاح» ارائه شود. باید منتظر ماند و دید که آیا پیگیری‌ها در مورد این ادعا، این بار نتیجه‌ای را در پی خواهد داشت، یا باز هم به مانند مورد سال ۱۳۹۱ پس از مدتی بدون نتیجه به بایگانی سپرده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG