لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

مقام رسانه‌ای قطر همکاری امنیتی با جمهوری اسلامی ایران در جام جهانی را رد کرد


تماشاگران با نمادهای اعتراضی در مسابقه ایران و انگلیس - جام جهانی قطر
تماشاگران با نمادهای اعتراضی در مسابقه ایران و انگلیس - جام جهانی قطر
فاکس نیوز در گزارشی به موضوع همکاری قطر با جمهوری اسلامی ایران در جریان جام جهانی فوتبال پرداخته است.
گروه هکری «بلک ریوارد» در میان اسناد به دست آمده از هک خبرگزاری فارس به یک فایل صوتی دست یافته است که در آن قاسم قریشی، جانشین سازمان بسیج، به جزئیات همکاری امنیتی قطر با جمهوری اسلامی هم‌زمان با برگزاری جام جهانی در این کشور و ممانعت از ورود ایرانیان معترض به ورزشگاه اشاره کرده است.
علی الانصاری، وابسته رسانه‌ای قطر در آمریکا، به فاکس نیوز گفت که «اطلاعات ضبط شده صحت ندارد».
او گفت: «مقامات قطری با مقامات هر ۳۲ کشور حاضر در جام جهانی در زمینه ایمنی و امنیت تیم‌های ملی هماهنگ شده‌اند.» به گفته این مقام رسانه‌ای، هیچ هماهنگی بین قطر و جمهوری اسلامی ایران در مورد محدودیت‌های ورود به مسابقات صورت نگرفته است.

جانشین سازمان بسیج در فایل صوتی افشا شده گفته است که حدود ۵۳۰۰ بلیت مسابقات جام جهانی توسط مخالفان جمهوری اسلامی خریده شده و بیش از ۵۰۰ بلیت را کسانی که در ایران «مشکلات جدی» دارند و اعضای شناخته‌شده سازمان مجاهدین خلق خریده‌اند.

بنا بر اظهارات قریشی، قطر با جمهوری اسلامی «خیلی هم مثبت برخورد کرده» و «قول داده» نام کسانی را مقامات ایران «اسم» می‌دهند و حضورشان را در آن جا «مضر» اعلام می‌کنند، «راه ندهد.»

الانصاری می‌گوید قطر امنیت بازی‌های ایران را افزایش داده و جلوی برخی از موارد را که معتقد بوده ممکن است «تنش را افزایش دهد» و امنیت تماشاگران به خطر بیفتد گرفته است.
وابسته رسانه‌ای قطر در آمریکا به فاکس نیوز گفت: «حوادث قابل توجهی در اولین بازی ایران مقابل انگلیس رخ داد» و برای بازی دوم، نیروهای امنیتی برای مقابله با چند درگیری‌ خارج از استادیوم فراخوانده شدند.
الانصاری گفت با این حوادث «به سرعت» و به صورتی «مناسب» برخورد شد تا «تنش‌زدایی» شود و «امنیت» تمامی هواداران حاضر در مسابقه تضمین شود.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، کارکنان امنیتی ورزشگاه‌ها که مقامات قطری آنها را سازماندهی کرده‌اند با کسانی که نشانه‌هایی نظیر پرچم شیر و خورشید ایران را داشتند و یا بنرهایی با شعارهایی مانند «زن زندگی آزادی» حمل می‌کردند برخورد می‌کردند و سعی داشتند مانع ورود آنها به ورزشگاه‌ها شوند.
فیفا یک روز پس از حذف ایران از جام جهانی فوتبال، اعلام کرد که بنرهای حمایت از اعتراضات در ایران اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG