لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

افزایش انتقاد رسانه‌های حکومتی نسبت به فیلترینگ گسترده و اختلال در اینترنت ایران 


فیلترینگ در ایران
فیلترینگ در ایران

همزمان با تداوم فیلترینگ گسترده و اختلال در اینترنت کاربران ایرانی، انتقاد رسانه‌های وابسته به حکومت نیز افزایش یافته و روزنامه «فرهیختگان» خطاب به وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی نوشته است: آقای وزیر! می‌دانید چرا توصیف شما از وضع نت با آنچه مردم می‌بینند همخوانی ندارد؟

این رسانه وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی افزوده است: روز گذشته (سوم دی‌ماه) گروه هکری موسوم به ZZA نامه‌هایی را از سوی اپراتورهای ارائه‌ دهنده اینترنت به وزارت ارتباطات منتشر کرد. نامه‌هایی که خبر از «ضررهای شدید» این اپراتور‌ها در پی «تشدید محدودیت‌های اینترنتی و فیلترینگ» می‌داد.

براساس این اسناد، اپراتور‌ «ایرانسل» از ۲۹ شهریور تا ۷ آبان‌ماه حدودا متحمل «۸ هزار میلیارد ریال» ضرر شده، اپراتور‌ «شاتل» میزان «۶۰ درصد» ترافیک و «۴۰ درصد» کل درآمد خود را از دست داده و اپراتور‌ «مبین‌نت» نیز «۱۰ میلیارد تومان» ضرر دیده است.

در همین راستا، صورت‌های مالی مهرماه اپراتور‌ «همراه اول» هم نشان می‌داد این شرکت بیش از «٧٠٠ میلیارد تومان» از درآمد خود را از دست داده است.

از ابتدای اعتراضات سراسری و اعتصابات سراسری اخیر که یکصدمین روز خود را سپری کرده، دسترسی کاربران ایرانی به شبکه جهانی اینترنت و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی با فیلترینگ گسترده و اختلال شدید مواجه شده است.

روزنامه فرهیختگان در ادامه با اشاره به برخی ادعاهای مقامات دولت جمهوری اسلامی مانند اینکه «سرعت کند اینترنت» به‌خاطر استفاده از «فیلترشکن» است، وگرنه «بدون فیلترشکن، سرعت ارتقا هم پیدا کرده»، با استناد به «تازه‌ترین آمارهای سایت اسپیدتست» نوشته است: سرعت اینترنت ثابت و سیار ایران در ماه «نوامبر» کاهشی بوده است.

در روزهای گذشته نیز علاوه بر چهره‌های سیاسی، برخی دیگر از رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران از جمله روزنامه‌های «جمهوری اسلامی» و «اطلاعات» هم نسبت به شرایط نامساعد اینترنت کشور گلایه کرده بودند.

XS
SM
MD
LG