لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۴

تاکید رئیسی بر فعالیت مشاغل در پلتفرم‌های داخلی؛ صدای پای «اینترنت ملی»


ابراهیم رئیسی از محدودسازی گسترده دسترسی به شبکه اینترنت و فیلترینگ بسیاری از پلتفرم‌ها دفاع کرده است
ابراهیم رئیسی از محدودسازی گسترده دسترسی به شبکه اینترنت و فیلترینگ بسیاری از پلتفرم‌ها دفاع کرده است

ابراهیم رئیسی در سخنان خود به مناسبت روز دانشجو که در دانشگاه تهران بیان شد، به مشکلات و حاشیه‌های محدودیت و فیلترینگ اینترنت در ایران پرداخت و گفت: «من در انتخابات از عدم محدودیت صحبت کردم اما امروز محدودیت‌ اینترنت به دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است.»

بنابر ادعای رئیسی، «اگر دشمن آمد در فضا و بستری دشمنی کرد و خواست کشور را بهم بریزد شما می‌گویید به او اجازه بدهیم؟»

رئیس دولت جمهوری اسلامی همچنین وعده داد که «محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل اخلال دشمن و ایجاد ناامنی است که در آن ایجاد کرد؛ محدودسازی شده و حتما بدانید با شرایط امن، وضعیت متفاوت خواهد بود.»

سخنان رئیسی گمانه‌زنی‌ها درباره برنامه دولت برای ایجاد «اینترنت ملی» را تقویت کرد. او در بخشی از سخنانش گفت: «وزیر و مسئول مربوطه گفتم برای کسب و کارها کاری کنید تا بر بسترهای داخلی فعالیت کنند تا بتوانیم فضا را امن کنیم.»

فعالیت در بستر پلتفرم‌های داخلی یکی از برنامه‌های دولت برای ورود به دنیای اینترنت ملی است. براساس گزارش‌ها، در فضای سیاسی و اجتماعی امروز دولت به دنبال محدود سازی و در نهایت اجرای اینترنت ملی است و در همین رابطه اقدام به «پول‌پاشی» و حمایت‌های پیدا و پنهان بسیاری از پلتفرم‌های داخلی کرده است.

در همین رابطه تیم توسعه پیام‌رسان بومی «گپ» می‌گوید که یک شبکه اجتماعی به نام «ویراستی» راه‌اندازی کرده که در نگاه اول شباهت‌های بسیاری در طراحی و تجربه کاربری به توییتر دارد؛ تا جایی که حتی لوگوی آن هم بی‌شباهت به پرنده آبی توییتر نیست.

مديرعامل ویراستی البته هرگونه حمایت دولتی را در مقطع کنونی رد می‌کند، اما باید دید آیا در آینده از حمایت‌های متنوع دولت برخوردار خواهد شد یا خیر. نگاهی به فضای این پلتفرم، از لوگوی آن گرفته تا فضای رابط کاربری آن، همگی تداعی کننده شبکه اجتماعی توییتر است.

این درحالی است که یک منبع آگاه در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید سازندگان پیام‌رسان گپ و شبکه اجتماعی ویراستی کار خود را در مشهد با طراحی یک بازی آنلاین موفق که کپی برداری از مشابه خارجی بود شروع کردند.

به گفته او با ورود سرمایه‌گذاران به حوزه پیام‌رسان، بواسطه کمبود نقدینگی سرمایه‌گذاری آستان قدس را پذیرفته و از حمایت‌های مادی این هلدینگ بزرگ اقتصادی بهره‌مند شدند.

مدیرعامل ویراستی اما در پاسخ به این پرسش وب‌سایت «دیجیاتو» که پرسیده است چرا در روز‌های اوج فیلترینگ و اختلالات در شبکه اینترنتی کشور تصمیم به عرضه ویراستی گرفته‌اند و آیا قرار است در آینده تغییراتی در نوع دسترسی به اینترنت ایجاد شود یا خیر، اعلام کرد: «تصور نمی‌کنم دسترسی به توییتر از شرایط فعلی بتواند سخت‌تر شود. بحث اینترنت طبقاتی و... را هم ما نه در جریانش هستیم و نه می‌دانیم واقعا اجرا شدنی است یا نه. واقعیت اینست که ما سیاست‌های خود را بر اساس حرف مسئولان و تصمیم‌های این افراد پیش نمی‌بریم. چرا که مسئولین هر چند ماه یکبار عوض می‌شوند و تصمیمات تازه‌ای اخذ می‌شود و عملا نمی‌توان روی این وعده‌ها اطمینانی حاصل پیدا کرد.»

XS
SM
MD
LG