لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

دادگستری استان اصفهان اتهام «افساد فی‌الارض» برای توماج صالحی را تایید کرد


توماج صالحی، رپر معترض و بازداشتی
توماج صالحی، رپر معترض و بازداشتی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان می‌گويد: هنوز دادگاه رسیدگی به پرونده توماج صالحی برگزار نشده است.

جعفری در گفتگویی با خبرگزاری «میزان»، وابسته به قوه قضائیه، خبر انتشار برگزاری دادگاه توماج صالحی بدون حضور خانواده او را تکذیب کرد.

رئیس دادگستری استان اصفهان اتهامات توماج صالحی را «افساد فی‌الارض از طریق نشر اکاذیب به صورت گسترده، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل و اداره دسته‌جات غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور» اعلام کرد.

همچنین گفته شده توماج صالحی به همکاری با «دولت متخاصم علیه جمهوری اسلامی» و «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی و تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت آمیز» نیز متهم شده است.

به گفته جعفری رئیس کل دادگستری استان اصفهان، هفته گذشته کیفرخواست پرونده این رپر سرشناس صادر و به دادگاه‌‌های عمومی و انقلاب اصفهان ارجاع شد، اما هنوز جلسات دادگاه برگزار نشده است.

توماج صالحی، رپر سرشناس ایرانی که در جریان اعتراضات ماه‌های اخیر در ایران، همراه معترضان بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. بازداشت او واکنش‌های فراوانی را درپی داشت. از جمله ۱۲۶ نویسنده، هنرمند و فعال مدنی در ۲۳ آبان ماه با انتشار نامه‌ای در حمایت از توماج صالحی او را «صدای مردم» دانستند که «خاموش نمی‌شود.»

روز گذشته خبری در مورد برگزاری دادگاه این هنرمند در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که از نسبت دادن اتهامات سنگینی همچون «محاربه» و «فساد فی‌الارض» به توماج صالحی حکایت داشت.

این خبر واکنش‌های فراوانی در رسانه‌های اجتماعی درپی داشت. اتهاماتی که حالا با اظهارات رئیس کل دادگستری استان اصفهان صحت آن تایید شده است. طبق قانون مجازات اسلامی، این اتهامات می‌تواند به صدور حکم اعدام بیانجامد.

پیش از این ۲۲۷ نماینده مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای خواستار برخورد با معترضان و صدور «حکم اعدام» برای آنها شده بودند.

هفته گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل، در پی تشکیل جلسه‌ای اضطراری، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مستقل به منظور بررسی وضعیت «وخیم حقوق بشر» در جمهوری اسلامی را به تصویب رساند. مکانیزم تازه‌ای که در هفته‌ها و ماه‌های آینده بررسی پرونده حقوق بشر در ایران را آغاز خواهد کرد و ضمن جمع‌آوری اسناد و شواهد، زمینه پیگیری جنایی پرونده ناقضان حقوق بشر در ایران را مهیا خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG