لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

 صدور حکم محکومیت برای ۱۴۵ معترض زنجانی 


دادگاه‌های انقلاب رسیدگی به پرونده‌های دستگیرشدگان در اعتراضات را بر عهده دارند
دادگاه‌های انقلاب رسیدگی به پرونده‌های دستگیرشدگان در اعتراضات را بر عهده دارند

رئیس دادگستری استان زنجان گفته است برای «۲۲۱ نفر» از معترضان این شهر «کیفر خواست» صادر شده که از این تعداد، برای «۱۴۵ نفر» حکم «محکومیت» صادر شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، اسماعیل صادقی‌نیارکی، رئیس دادگستری استان زنجان از تلاش برای رسیدگی و تعیین تکلیف «با فوریت» مابقی پرونده‌ها «با فوریت» خبر داده است.

در حالی برگزاری سریع دادگاه‌ها بدون رعایت حداقل‌های موازین حقوقی مورد اعتراض مجامع حقوقی و بین‌المللی قرار گرفته است که بیست و نهم آبان‌ماه دادگاه انقلاب تهران حکم «اعدام» یکی دیگر از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری سراسری را صادر کرد.

ایمان سلیمانی، وکیل پایه یک دادگستری در این ارتباط به «صدای آمریکا» گفته است: صدور کیفرخواست تابع شرایط و ملزوماتی هست که در دادرسی‌های اخیر «لحاظ نشده است.»

رئیس دادگستری استان اصفهان نیز بیست و یکم آبان‌ماه گفته بود: تعداد «۳۱۶ فقره پرونده» مربوط به اعتراضات سراسری اخیر در استان اصفهان، منتهی به «صدور کیفرخواست» شده و چند روز پیش از آن نیز، سخنگوی قوه قضاییه از صدور «بیش از ۱۰۰۰ کیفرخواست» در تهران خبر داده بود.

محمد مقیمی، کارشناس ارشد در حوزه حقوق بشر درباره وضعیت قضایی کنونی ایران با توجه با بازداشت برخی از شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری، به «صدای آمریکا» گفته است: دادگاه‌های برگزار شده برای معترضان «فاقد وجاهت قانونی و شرعی است.»

XS
SM
MD
LG