لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

دادگستری هرمزگان خبرداد: صدور کیفرخواست برای ۱۶۴ نفر از متهمانِ اعتراضات سراسری


مقامات جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده‌اند دادگاه‌های معترضان باید سریع و عبارت‌آموز برگازر شود
مقامات جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده‌اند دادگاه‌های معترضان باید سریع و عبارت‌آموز برگازر شود

در ادامه صدور کیفرخواست‌های مستمر، رئیس کل دادگستری هرمزگان از صدور کیفرخواست برای ۱۶۴ نفر از متهمان اعتراضات سراسری خبر داد.

به گفته او اتهامات وارده به معترضان بازداشت شده، اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی به قصد اخلال در امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، اغتشاش و تحریک مؤثر به قتل است.

چند روز پیش هم سخنگوی قوه قضائیه از صدور هزار و ۲۴ مورد کیفرخواست برای معترضان بازداشت شده در تهران خبر داد. به گفته این مقام قضایی، جمهوری اسلامی معتقد است که باید نتیجه اقدامات و تصمیماتی که می‌گیرد باعث «عبرت گیری و بازدارندگی» متهمان باشد.

سوم آبان‌ماه نیز رئیس‌کل دادگستری استان کردستان از پایان مراحل تحقیقات قضایی برای «۱۱۰ نفر» از شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری یکماه اخير در این استان و «صدور كيفرخواست» برای آنها خبر داده بود.

حسین رجبی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین نیز هفته گذشته از «صدور کیفرخواست ۵۵ نفر» از دستگیرشدگان اعتراضات سراسری اخیر در این استان خبر داده و گفته بود «پرونده قضایی» افراد دستگیر شده با تعیین «۸ شعبه ویژه» و به قید «فوریت» در حال رسیدگی است.

نهادهای حقوق بشری آمار بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دو ماه گذشته در ایران را بیش از ۱۵ هزار نفر تخمین زده‌اند. تعدادی از بازداشت شدگان که در روزهای گذشته از زندان آزاد شدند، از وضعیت نامناسب بازداشتگاه‌ها و ضرب و شتم زندانیان در بازداشتگاه‌ها خبر دادند.

XS
SM
MD
LG