لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۳

واکنش جمهوری اسلامی به اعلام برگزاری نشست شورای امنیت در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران: «سیاسی است»


جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک. ۲۶ فوریه ۲۰۲۰
جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک. ۲۶ فوریه ۲۰۲۰

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در واکنش به انتشار خبر تلاش کشورهای آمریکا و آلبانی برای برگزاری «نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل» با دستور کار بررسی آخرین وضعیت حقوق بشر در ایران با توجه به اعتراضات سراسری، آن را اقدامی «سیاسی» در واکنش به «اطلاعیه مشترک وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه» دانست.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که منابع آگاه به «صدای آمریکا» خبر دادند که مذاکرات برای برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل، هفته‌هاست در جریان است و هیچ ربطی به «اطلاعیه مشترک وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه» ندارد.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک، جمعه شب به وقت محلی در ادامه واکنش خود، مدعی شد که اقدامات دولت ایالات متحده آمریکا در حمایت از زنان ایرانی «فریبنده و فاقد حسن نیت» است.

این نمایندگی جمهوری اسلامی، در بخشی دیگر از واکنش خود، آورده است که براساس گزارش آنچه «جامعه اطلاعاتی ایران» نامیده، آمریکا «متهم ردیف اول» بروز اعتراضات سراسری در ایران است.

در هفته‌های اخیر، مقامات امریکا، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، بارها تاکید کردند که تلاش جمهوری اسلامی برای منتسب کردن اعتراضات به خارج کشور به این معناست که «رژیم ایران اساسا مردم ایران و تلاششان برای آزادی را نمی‌فهمد.»

خبرگزاری رویترز در گزارشی که منتشر کرده، از برگزاری جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، در روز چهارشنبه دوم نوامبر (۱۱ آبان) خبر داده است.

در هفته‌های اخیر، ایران شاهد یکی از بی‌سابقه‌ترین اعتراضات سراسری بوده که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد»، از ماه گذشته آغاز شد و همچنان در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد.

در پی این اعتراضات و سرکوب خشن نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی، تاکنون دستکم ۲۷۲ نفر کشته، از جمله ۳۴ کودک، توسط سازمان‌های حقوق بشری احراز هویت شده‌اند.

در نشست چهارشنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به صورت علنی برگزار خواهد شد، از شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و نازنین بنیادی، بازیگر سینما و فعال حقوق بشر، برای سخنرانی دعوت به عمل آمده است.

سازمان عفو بین‌الملل پنجشنبه ششم آبان‌ماه با اشاره به «سرکوب خشن» اعتراضات در ایران، خواستار «تشکیل جلسه‌ فوری» شورای حقوق بشر سازمان ملل برای رسیدگی به «جرائم جمهوری اسلامی در مقابله با معترضان» شده بود.

XS
SM
MD
LG