لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۲

به پیشنهاد آمریکا و آلبانی تشکیل می‌شود؛ جلسه غیررسمی شورای امنیت به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران


تلاش شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آخرین وضعیت حقوق بشر در ایران

خبرگزاری رویترز در گزارشی که یکشنبه شب منتشر کرد، از برگزاری جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، در روز چهارشنبه ۲ نوامبر (۱۱ آبان) خبر داد.

بنابر این گزارش، در این نشست که به صورت علنی برگزار خواهد شد، از شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل و نازنین بنیادی، بازیگر سینما و فعال حقوق بشر، برای سخنرانی دعوت به عمل آمده است.

این گزارش همچنین از جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی هم به عنوان دیگر مهمان احتمالی این نشست نام برده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هدف از برگزاری این نشست، بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران با تمرکز بر سرکوب‌ خشن اعتراضات سراسری هفته‌های اخیر در ایران، بحث در مورد راه‌های موجود برای ترویج بکارگیری سیستم تحقیقاتی معتبر و مستقل در مواجهه با نقض گسترده حقوق بشر در ایران ذکر شده است.

در هفته‌های اخیر، ایران شاهد یکی از بی‌سابقه‌ترین اعتراضات سراسری بوده، که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «گشت ارشاد» آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

در پی این اعترضات و سرکوب خشن نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی، تاکنون دستکم ۲۷۲ نفر کشته، از جمله ۳۴ کودک، توسط سازمان‌های حقوق بشری احراز هویت شده‌اند.

بنابر همین گزارش‌ها، بیش از ۱۳ هزار نفر نیز توسط نیروهای امنیتی و نظامی بازداشت شده‌اند که از وضعیت نگهداری آنها و دسترسی‌شان به وکیل و درمان خبرهای نگران کننده‌ای در هفته‌ها و روزهای اخیر منتشر شده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی، چهارشنبه هفته گذشته در نشست کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گزارش تازه خود را ارائه کرد و از جامعه بین‌الملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا با راه‌اندازی مکانیزم تحقیقاتی و پاسخگویی مستقل زیرنظر سازمان ملل به نقض گسترده حقوق بشر در ایران، از جمله نقض حق حیات، حق آزادی بیان، حق تشکیل تجمعات مسالمت‌آمیز و دیگر حقوق بنیادین بشر بپردازد و مقامات جمهوری اسلامی را به پاسخگویی وا دارد.

XS
SM
MD
LG