لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، خواستار تشکیل نشست ویژه‌ شورای حقوق بشر شدند


شورای حقوق بشر در ژنو
شورای حقوق بشر در ژنو

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن سرکوب و خشونت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان بی‌سلاح، خواستار پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی در زمینه سرکوب خشن اعتراضات شدند.

کارشناسان حقوق بشر طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی عمیق از گزارش‌ها در مورد استفاده نیروهای امنیتی ایران از مهمات و گلوله‌های جنگی تصریح کردند :«تعداد نگران کننده‌ای از معترضان در حالی دستگیر یا کشته شده‌اند که بسیاری از آنان کودکان، زن یا افراد مسن هستند.»

این فعالان حقوق بشر ضمن تاکید بر لزوم توقف فوری اعمال هرگونه زور از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اعلام کردند که گزارش‌های دریافتی از خشونت فیزیکی و جنسی علیه زنان و دختران در طول تظاهرات و در مکان‌های عمومی، و حین بازداشت وحشتناک است.

آنها اضافه کردند: «ما چنین تخلفاتی را ادامه تبعیض طولانی مدت ، فراگیر و مبتنی بر جنسیتی می‌بینیم که در قوانین، سیاست‌ها و ساختارهای اجتماعی جمهوری اسلامی گنجانده شده‌ و

این کارشناسان با توجه به وخامت اوضاع، از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته‌اند که فورا اقدامات لازم را برای رسیدگی به این وضعیت انجام دهد. آن‌ها همچنین گفته‌اند که از نزدیک موقعیت را زیر نظر دارند.

گفتنی است آخرین گزارش خبرگزاری حقوق بشری ایران «هرانا» حاکیست شمار کشته‌شدگان اعتراضات از آغاز تا سوم آبان ماه به ۲۵۲ نفر رسیده است.

نکته قابل توجه در این گزارش شمار کودکان کشته شده در این تظاهرات است که آخرین عدد اعلامی، ۳۶ کودک است. براساس گزارش هرانا در شش هفته گذشته بیش از ۱۳۵۲۳ معترض بازداشت شده‌اند که فقط هویت ۱۰۱۱ نفر از آنها اعلام شده و از این تعداد ۲۱۷ نفر دانشجوهای بازداشتی دانشگاههای مختلف کشور بوده‌اند.

در این مدت، مردم معترض در ۱۱۹ شهر کشور به خیابان‌ها آمده‌اند و دانشجویان ۱۰۱ دانشگاه در سرتاسر ایران هم به معترضان پیوسته‌اند و در روز سه‌شنبه، اعتراضات دانشجویی دست‌کم در ۲۳ دانشگاه ایران در جریان بود ودانشجویان، علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار دادند.

XS
SM
MD
LG