لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

شین‌بت از «کارزار جدید جاسوسی ایران» پرده برداشت


whats app
whats app

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائيل، شین بت، می‌گوید که یک کارزار جاسوسی جمهوری اسلامی ایران را کشف کرده که هدف آن دانشگاهیان اسرائیلی و مقامات دفاعی سابق اسرائيل بوده است.

به گزارش هاآرتص، شین‌بت گفته است که در این کارزار عوامل ایران در حالی که خود را به عنوان دانشگاهی، روزنامه‌نگار، افراد تاجر و فعال در عرصه کارهای بشردوستانه جا می‌زدند، با اسرائیلی‌ها تماس می‌گرفتند و از هویت افراد واقعی در خارج از کشور استفاده می‌کردند در حالی که آن افراد از چنین استفاده‌ای از نام‌هایشان بی‌خبر بودند.

به گفته شین‌بت، در این روش از یک داستان مرتبط، برای پوشش هدف جاسوسی، و به قصد جمع‌آوری اطلاعات و احتمالا متقاعد کردن اسرائيلی‌ها برای سفر به خارج، استفاده می شد.

شین بت می‌گوید قصد عوامل این کارزار ربودن یا آسیب رساندن به اشخاص اسرائیلی بوده است.

به گفته شین بت، تماس اولیه از طریق ایمیل برقرار می‌شد، با استفاده از ایمیلی که آدرسی مشابه آدرس فردی که هدف را می شناسد، اما با یک حرف یا علامت نقطه گذاری شده تغییر یافته بود. پس از برقراری تماس، از هدف خواسته می‌شد تا با استفاده از شماره تلفنی که پیشتر برای آنها شناخته نشده بود، یک مکالمه را در برنامه «واتس اپ» آغاز کند.

شین بت گفته است که با این حال اسرائیلی‌هایی که عوامل کارزار جاسوسی به آنها نزدیک شدند به این روش مشکوک شدند و از پاسخ خودداری کردند و به مقامات امنیتی این موضوع را اطلاع دادند.

تایمز اسرائيل تقریبا یک سال پیش نیز از مورد مشابهی خبر داده بود. در آن زمان گزارش شده بود که ماموران اطلاعاتی ایران پس از تماس با یک عکاس وبلاگ نویس اسرائيلی در اینستاگرام سعی داشتند او را به امارات متحده عربی بکشانند.

XS
SM
MD
LG