لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

دیدگاه | کیسنیجر به اوکراین توصیه کرد برای صلح به روسیه امتیاز ارضی بدهد


هنری کیسینجر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰
هنری کیسینجر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دهه ۱۹۷۰

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، که در ۹۸ سالگی، کهنسال‌ترین دیپلمات زنده این کشور است، طی یک سخنرانی روز دوشنبه، ۲۳ مه، به اوکراین توصیه کرد برای خاتمه بخشیدن به جنگ، از دادن امتیاز ارضی به روسیه، رویگردان نباشد.

اظهارات کیسینجر در اجلاس افتتاحیه کنفرانس مجمع اقتصاد جهانی در دهکده‌ داووس، سوئیس، در حالی بیان شد که مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری اوکراین، همزمان در گفت‌وگویی با خبرنگاران گفت که اوکراین حاضر نیست حتی از یک وجب خاک خود صرف‌نظر کند.

سخنان کیسینجر در داووس دوشنبه‌شب و صبح سه‌شنبه، در رسانه‌های خبری اروپا و آمریکا، از جمله مجله نیوزویک انعکاس یافت.

روزنامه‌ها، هشدار کیسینجر را درحالی نقل کردند که او خطاب به اوکراین و حامیان غربی این کشور گفت که قصور در ازسرگیری مذاکره با روسیه و ادامه برانگیختن دشمنی‌ با مسکو، می‌تواند عواقبی مصیبت‌بار برای ثبات درازمدت اروپا در پی داشته باشد.

کیسینجر همچنین افزود که به باور او مذاکرات باید ظرف دو ماه آینده و پیش از برآمدن ناآرامی‌ها و تنش‌های غیرقابل کنترل، آغاز شود.

این دیپلمات کهنه‌کار گفت که موقعیت ایده‌آل این است که خط جدایی باید بازگشت به وضع موجود باشد و افزود ادامه جنگ دیگر به آزادی اوکراین محدود نخواهد بود، بلکه «جنگ جدیدی خواهد بود علیه روسیه.»

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا همچنین افزود روسیه بیش از ۴۰۰ سال است که بخشی اساسی از اروپا است و در زمان‌های بحرانی، نقش ایجادکننده توازن قوا را ایفا کرده است. او به کشورهای غربی توصیه کرد اهمیت روسیه برای اروپا را به خاطر بیاورند و دستخوش هیجان حس و حال لحظه نشوند.

در همین حال آندری رودنکو، معاون وزارت امور خارجه روسیه، نیز می‌گوید که به محض این که اوکراین موضعی سازنده را در پیش بگیرد و دست کم به پیشنهادهای ارائه شده واکنش نشان دهد، مسکو آماده است مذاکرات را از سرگیرد. این در حالی است که به گزارش نیوزویک، اوکراین به تدریج نسبت به دادن بخشی از خاک خود به روسیه، سازش‌ناپذیرتر می‌شود.

ولودیمیر زلسنکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه مجمع اقتصاد جهانی در دواووس گفت که پوتین، به مذاکره علاقه‌ای ندارد بلکه فقط به دنبال «قدرت کور» است.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال جاری، هزاران نفر کشته شده‌اند و یک‌سوم اوکراینی‌ها مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند که از میان آنها شش میلیون نفر به کشورهای همسایه اوکراین پناهنده شده‌اند.

* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG