لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

انتقال نازنین زاغری و انوشه آشوری به فرودگاه و احتمال ترک ایران


نازنین زاغری | آنوشه آشوری
نازنین زاغری | آنوشه آشوری

بر اساس گزارش‌ها، وکیل نازنین زاغری - راتکلیف و انوشه آشوری دو زندانی ایرانی-بریتانیایی که سالها در ایران در حبس بودند می‌گوید این دو روز چهارشنبه برای ترک کشور به فرودگاهی در تهران منتقل شدند.

یک روز پیشتر گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه مقامات جمهوری اسلامی گذرنامه بریتانیایی نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری را به آنها بازگردانده‌اند.

نازنین زاغری شهروند ۴۳ ساله ایرانی-بریتانیایی است که در سال ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت و سپس با ‌اتهامات امنیتی روبرو و به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری در سال ۱۳۹۹ و در جریان همه‌گیری کرونا به طور موقت از زندان آزاد شد، اما یکسال بعد دادگاه دوباره او را به مجازات دیگری محکوم کرد.

انوشه آشوری که برای عیادت از مادر خود به ایران رفته بود، دستگیر شده و در ۱۳۹۸ به اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. ​

گفته می‌شد آزادی زندانی های ایرانی-بریتانیایی از سوی مقامات جمهوری اسلامی به بازپرداخت بدهی تاریخی بریتانیا به ایران مشروط شده است.


لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس هم روز چهارشنبه گفت بریتانیا به دنبال راه‌هایی برای پرداخت بدهی تاریخی ۴۰۰ میلیون پوندی (۵۲۲ میلیون دلاری) به ایران است.

تراس گفت: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که این یک بدهی مشروع به ایران است و به دنبال راه‌هایی برای پرداخت آن بوده‌ایم. وی افزود که یک هیئت از بریتانیا در ایران حضور دارد اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

تراس در پاسخ به این سؤال که آیا نازنین زاغری-رتکلیف میتواند به زودی به لندن بازگردد؟ گفت که پرونده او و پرونده بازپرداخت بدهی ایران هر دو در اولویت قرار دارند.

این خبر تکمیل می‌شود....

XS
SM
MD
LG