لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

شصت‌وهشتمین جلسه دادگاه حمید نوری؛ متهم خواستار زمان بیشتری برای پاسخ به ادعاهای «اشتری» شد


یادمان قربانیان کشتارهای جمهوری اسلامی در مقابل محل برگزاری دادگاه حمید نوری - استکهلم، سوئد
یادمان قربانیان کشتارهای جمهوری اسلامی در مقابل محل برگزاری دادگاه حمید نوری - استکهلم، سوئد

شصت و هشتمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت، روز دوشنبه دوم اسفند ۱۴۰۰، با شهادت حمید اشتری برگزار شد.

حمید اشتری که از نخستین کسانی است که پیش از بازداشت حمید نوری در سوئد، نزد دادستانی و پلیس سوئد درباره هویت او شهادت داده است، در سوم اردیبهشت ۱۳۶۰ در چاپخانه سحاب در تهران دستگیر شد. او یک سال بعد توسط نیری، حاکم شرع، محاکمه و به اتهام پخش روزنامه سازمان مجاهدین خلق و تحریک مردم، به ده سال زندان محکوم شد.

اولین برخورد حمید اشتری با حمید نوری در اوایل سال ۱۳۶۶ در زندان گوهردشت بود. او دو بار دیگر در جریان ممنوعیت ورزش گروهی و تنبیه زندانیان با «عباسی» (حمید نوری) مواجه شده‌است.

برخورد دیگر شاهد با متهم، زمانی بود که نوری بر انتقال زندانیان و تنبیه آنها به شیوه «اتاق گاز» نظارت می‌کرده است. شاهد در تشریح «اتاق گاز» توضیح داد که این عبارت برای توضیح نوعی تنبیه بدنی به ‌کار می‌رود به این صورت است که پاسداران و محافظان زندان با تشکیل دو‌ردیف صف، زندانیان را کتک بدنی زده و زندانیان با عبور از این تونل وارد اتاقی می‌شدند که تمامی منافذ آن بسته بود و حتی لای درب با پتو پوشانده شده است. زندانیان در این اتاق از بی‌هوایی و گرما عرق کرده و بی حال می شدند. شاهد، نوری و فرد دیگری به نام لشکری را به خاطر می‌آورد که در ابتدای تونلی از پاسداران ایستاده و با چک و لگد زندانیان شرکت کننده در ورزش جمعی را می زدند.

حمید اشتری شهادت داد که متهم را بارها بدون چشم بند در زندان دیده، اما بیشترین برخوردش با او در دوره قبل و بعد از اعدام‌های سال ۶۷ بوده‌است.

شاهد، «عباسی» را فردی جدی و خشک معرفی کرد که بعد از اعدام ها بیشتر به بند جهاد می‌آمد و در حیاط قدم می زد. اشتری گفت نوری با حالتی مغرور راه می رفت و بعد از اعدام ها این غرور بیشتر جلوه می کرد. شاهد گفت روزی پس از اعدام‌ها با چند زندانی دیگر مشغول صحبت بوده و به شوخی از ضرب المثل «مدام مثل آخوندها غش می کنی» استفاده کرد. در همان لحظه «عباسی» که بطور اتفاقی از آنجا رد می شد او را خطاب قرار می‌دهد و می‌گویدکه «تو آدم بشو نیستی.» شاهد گفت زمانی که از «عباسی» پرسیدم «مگر من چکار کردم؟» او دوباره پاسخ داد که «نه. شماها آدم بشو نیستید.»

حمید اشتری در مقطع اعدام ها در تابستان ۶۷ به بند جهاد زندان گوهردشت منتقل و به همراه حدود صد و بیست زندانی دیگر نگهداری شد. شاهد گفت بند جهاد تنها بندی بود که در دوران اعدام ها پخش روزنامه و تلویزیون در آن قطع نشد. اشتری گفت خبر اعدام ها در حسینیه زندان در میان زندانیان پخش شده بود. حمید اشتری شاهد انتقال چند زندانی توسط ناصریان، لشکری و عباسی در اوایل مرداد ۶۷ از بند روبرویی بود. شاهد گفت از هویت و سرنوشت آن زندانیان اطلاعی ندارد. حمید اشتری پیشتر خود نیز در برابر داوود لشکری در دفتر جهاد زندان قرار گرفته بود و با محکوم کردن سازمان مجاهدین، قبول کردن حکم امام و انجام مصاحبه از اعدام جان سالم بدر برد. او در آذر ۱۳۶۸ از زندان آزاد شد.

حمید اشتری مدتی بعد از آزادی در آذر ۱۳۶۹، «عباسی» را در میدان رسالت تهران دیده‌است. شاهد گفت تاریخ را دقیق به خاطر می‌آورد چون با همسرش از مطب دکتر می آمد و در انتظار تولد فرزندش بود. شاهد، «عباسی» را از داخل ماشین صدا می زند و او سوار می شود. «عباسی» در پاسخ به سوال شاهد که «کجا می‌روید تا برسانمتان» پاسخ می‌دهد که پیاده می‌شود. شاهد گفت پس از این دیدار دو سه دقیقه ای «به همسرم گفتم که او دادیار زندان بود.»

وکلای مدافع نوری در دادگاه امروز سعی کردند تا صحت ادله اثباتی درون پرونده را زیر سوال ببرند. آنها ادعا کردند که شاهد تمامی هجده عکس ضمیمه در پرونده را ندیده و به همین خاطر ادله اثباتی متناقض هستند.

قاضی دادگاه در ادامه بحث میان دادستان و وکلای نوری دستور توقف ضبط جلسه را داد. قاضی به بررسی اسناد و ادعای وکیل مدافع نوری پرداخت و در پایان گفت که «این نوعی تلقی و برداشت از عکس های نشان داده شده است.»

اشتری پیشتر نیز در پاسخ به سوال دادستان در مورد شناسایی هویت حمید نوری با نگاهی به او در صحن دادگاه یکبار دیگر شهادت داد که او قطعا «حمید عباسی» است.

وکیل مدافع نوری در ادامه قسمتی از شهادت شاهد را در بازجویی پلیس سوئد خواند که شاهد در آن از اسم «اکبری» به جای «عباسی» استفاده کرده بود. شاهد به بی خوابی و استرس خود در آن شرایط اشاره کرد و گفت این یک اشتباه بوده است و اگر وکیل مدافع تمام متن اظهاراتش را بخواند، همه جا «عباسی» گفته است. او گفت روز بعد از بازجویی به پلیس گزارش داد که این اشتباه و چند اشتباه دیگر نیز رخ داده است.

لازم به ذکر است که در دادگاه امروز از حمید اشتری درباره دیدن عکس نوری و شناسایی او نیز سوال شد. شاهد توضیح داد که ایرج مصداقی در مهر ۱۳۹۸ عکسی را برای او فرستاد و او بلافاصله «عباسی» را شناخت. شاهد گفت چهره «عباسی» بهیچوجه عوض نشده بود و تنها بزرگتر و موهایش سفیدتر شده بود. ایرج مصداقی به اشتری گفت که قرار است «عباسی» به خارج بیاید و شاید بتوانیم او را دستگیر کنیم. اشتری در پاسخ گفت: «یعنی می شود چینین خوابی را تعبیر کرد؟!»

حمید اشتری گفت بعدا ایرج مصداقی با او از پیداکردن یک وکیل و سفرش به لندن خبر داد و پیشنهاد کرد بخاطر شلوغی خانه اشتری به خانه مختار شلالوند بروند. حمید اشتری با هماهنگی های انجام شده به همراه ایرج مصداقی با ربکا مونی در منزل شلالوند دیدار کرد. شاهد توضیح داد که کاوه موسوی نیز در آن دیدار شرکت داشت. ضعف حمید اشتری در زبان انگلیسی باعث شد تا کاوه موسوی در ترجمه این گفتگو کمک کند.

وکیل مدافع در قسمت دیگری از شاهد پرسید که آیا گروه فیلمبرداری هم در جلسه گفتگو با ربه‌کا مونی حضور داشت. شاهد گفت در روز اول او شخصا با ربه کا صحبت کرده و گروه فیلمبرداری نیز آنجا نبوده اما در جلسه بعدی نیما [نیما سروستانی] و گروه فیلمبرداری حضور داشت.

وکیل مدافع نوری به شاهد گفت شما دو سال و دو ماه زودتر از پایان حکم ده سال زندانتان، آزاد شدید. شاهد مدعی شد که در دفتر جهاد زندان با زور از او خواسته‌اند که با خانواده تماس بگیرد و برای مرخصی، تقاضای سند کند. «بعد از چند روز صدایم کردند و گفتند برو. آنها در پاسخ به این سوال که کی برگردم، گفتند که به تو اطلاع می دهیم.»

در طول جلسه امروز، حمید نوری و وکیلش بارها انتقاد کردند که زمان کافی برای دفاع نداشته‌اند.

حمید نوری در پایان جلسه امروز شخصا درخواست کرد که یک روز دیگر به شهادت حمید اشتری اضافه شود. قاضی در پاسخ به درخواست متهم گفت که وکلا وقت کافی و مساوی با دادستان‌ها داشته اند و نکته تازه ای هم از سوی شاهد مطرح نشده است.

حمید نوری در واکنش به این پاسخ قاضی گفت خیلی نکات جدیدی مطرح شد. شما متوجه نشدید. من فقط متوجه شدم. قاضی گفت یکربع وقت دارید، اما حمید نوری اعتراض کرد و گفت یک ربع به درد او نمی خورد. او گفت: «من یک روز وقت می خوام. اگر دادگاه منه، من وقت می خوام. زندگی منه.»

وکیل مدافع نوری نیز ادعا کرد که موکلش ۲۱ مورد جدید مطرح کرده که برای بررسی بیشتر و پرسش از شاهد نیاز به زمان بیشتری دارد.

در نهایت قاضی پس از هماهنگی با شاهد، مقرر کرد که در جلسه بعدی دادگاه، یکساعت زمان به ادامه پرسش وکلای مدافع نوری از حمید اشتری اختصاص یابد.

طبق اعلام قبلی برنامه دادگاه، جلسه بعدی روز چهارشنبه، چهارم اسفند ۱۴۰۰، برابر با بیست و سوم فوریه ۲۰۲۲ با شهادت کاوه موسوی و ربه‌کا مونی برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG