لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۸

هفتادمین جلسه دادگاه حمید نوری؛ شاهد ۲۶ سال پیش از «دادیار عباسی» نوشته بود


مقابل دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد
مقابل دادگاه حمید نوری در استکهلم سوئد

هفتادمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در تابستان ۱۳۶۷، روز پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ برابر با ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ با دومین جلسه شهادت ایرج مصداقی و ارائه ادله کتبی جدید از سوی دادستان پرونده برگزار شد.

شهادت ایرج مصداقی در مورد چهار مقاله جدید ارائه شده توسط دادستان به دادگاه بود. این مدارس را شاهد پیشتر در زمان شهادت خود در اوایل آذر ماه ۱۴۰۰ در اختیار دادستان ها قرار داده بود.

ایرج مصداقی گفت بیست و شش سال پیش این چهار مقاله را به همراه چند مقاله دیگر در رستورانی در پاریس نوشت و برای انتشار در فروردین ۱۳۷۵ به سازمان مجاهدین خلق داد. اولین مقاله در بیست و پنجم تیر ۱۳۷۵ و دومین و سومین آنها در اول و هشتم مرداد ماه همان سال در روزنامه ایران زمین، متعلق به شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق، منتشر شد.

ایرج مصداقی در خاطراتش در آن مقالات بارها نام دادیار عباسی، ناصریان و «عباس» را آورده است. مصداقی شهادت داد که منظور از «عباس» همان عباسی است. او گفت مقالات با دست نوشته شدند و خواندن دست خط او برای ناشران سخت بود و افزود: «در جاهایی که "عباسی جنایتکار" نوشته ام، درست چاپ کرده اند. اما در قسمت هایی که عباسی نوشته ام، آنها عباس نوشته اند.» او توضیح داد آنها [ناشران] تا آن زمان شناختی هم از شخص عباسی نداشتند و نام او را صرفا «عباس» خوانده اند.

ایرج مصداقی در این مقالات به روشنی درباره مواردی مانند اعدام ها در حسینیه زندان گوهردشت، پخش کردن نان خامه‌ای پس از اعدام ها در بندها و کشیدن خودکار توسط «حمید عباسی»، دادیار زندان گوهردشت بر دیوار و همزمان تکرار جمله «عاشورای مجاهدین» نوشته است.

ایرج مصداقی در مقاله سوم درباره کابل زدن مجتبی اخگر، یکی از زندانیان جان بدر برده از آن اعدام ها، توسط عباسی نیز توضیح داده است. مصداقی گفت: «من نوشته بودم عباسی جنایتکار، اما آنها درست نخواندند. در نگارش «عباس» و «عباسی» خیلی شبیه هم هستند.»

ایرج مصداقی توضیح داد که هشت سال بعد از نوشتن و انتشار آن مقالات، در جلد سوم کتاب خاطراتش نیز شش بار نام «حمید عباسی» را به عنوان دادیار زندان گوهردشت آورده و روی آن تاکید کرده است. شاهد گفت «هشت سال بعد وقتی کتابم را نوشتم و منتشر کردم هیچوقت نمی دانستم حمید عباسی قرار است دستگیر شود و درستش را آنجا نوشتم.»

طبق برنامه از پیش تعیین شده، به علت تعطیلات در سوئد، جلسات دادگاه در هفته آینده برگزار نخواهند شد. جلسات دادگاه حمید نوری از روز سه شنبه هفدهم اسفند ۱۴۰۰، هشتم مارس ۲۰۲۲ با دور دوم دفاعیات حمید نوری در استکهلم سوئد دوباره کار خود را از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG