لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

افزایش تعداد و مبالغ چک‌های بی‌محل در ایران: صدور۵۵۳ هزار چک برگشتی در دی‌ماه


نمونه‌ای از چک‌های برگشتی در بازار ایران - آرشیو
نمونه‌ای از چک‌های برگشتی در بازار ایران - آرشیو

جدیدترین آمار منتشره بانک مرکزی جمهوری اسلامی از نقل و انتقالات بانکی شهروندان ایران، حکایت از صدور بیش از ۵۰۰ هزار فقره چک برگشتی در دی‌ماه ۱۴۰۰ دارد. این رقم تقریبا حدود دوبرابر چک‌های برگشتی نسبت به ماه گذشته است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران از «جریان مبادلات چک» در دی‌ماه سال جاری، حدود ۵۵۳ هزار فقره چک در بانک‌های مختلف دولتی و خصوصی کشور برگشت خورده که این میزان از نظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی، به ترتیب با ۱.۶ و ۱۹.۶ درصد نسبت به آذرماه افزایش نشان می‌دهد.

این درحالی است که بسیاری از خبرگزاری‌های داخلی ایران در گزارش های منتشر شده در اوایل ماه بهمن، از «تداوم روند نزولی چک‌های برگشتی در آذرماه امسال» خبر داده بودند.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسدارن چهارم بهمن‌ماه با انتشار گزارشی، به دنبال انتشار گزارشی از خبرگزاری دولتی «ایرنا» در سوم بهمن‌ماه، این روند را نشان از «بازگشت رونق به بازار» و تلویحا متاثر از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی عنوان کرده بود.

افزایش «چک بی‌محل» یا چک برگشتی در مبادلات بازار و حوزه بازرگانی، موجب بروز اختلالاتی در فرایند نقل و انتقالات پولی و بانکی جامعه و در این حال سبب بروز بی‌اعتمادی مردم به وضعیت اقتصادی نیز می‌شود.

از این رو بانک مرکزی در ۲۸ شهریور ۹۶ ، از سامانه‌ای تحت عنوان «صیاد» رونمایی کرد، که هدف از آن کاهش آمار چک برگشتی، جلوگیری از صدور دسته چک برای افراد بدحساب، کنترل استعلام حساب صادرکننده‌ چک توسط گیرنده و در نتیجه افزایش اعتبار چک در معاملات اعلام شده بود.

XS
SM
MD
LG