لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

کاربران از «اختلال» اینترنت در ایران در آستانه سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ خبر می‌دهند


آرشیو
آرشیو

هم‌زمان با نزدیک شدن به سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران از اختلال در خدمات و سرویس‌های اینترنت این کشور خبر می‌دهند.

حسین رونقی، بلاگر و فعال آزادی بیان در ایران، در توییتی نوشت از روز جمعه ۲۱ آبان، «اختلال شدیدی بر روی وی‌پی‌ان‌ها و فیلترشکن‌ها وجود دارد که منجر به قطعی اینترنت می‌شود.»

او همچنین نوشت: «سرعت اینترنت نیز به‌ شدت کم شده است.»

برخی از کاربران، دلیل اختلال در اینترنت ایران را ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان دانسته‌اند و بعضی نیز برگزاری دادگاه‌ حمید نوری و دادگاه مردمی آبان ۹۸ را مورد توجه قرار داده‌اند.

در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۸، هم‌زمان با گسترش اعتراضات سراسری علیه ارکان جمهوری اسلامی که در پی اعلام گران شدن بنزین آغاز شده بود، مقامات جمهوری اسلامی اینترنت کشور قطع کردند تا اخبار مربوط به اعتراضات و سرکوب آن به جهان مخابره نشود. هم‌زمان عده کم‌شماری، از دسترسی ویژه به اینترنت برخوردار بودند و در نوشته‌هایشان وضع داخل ایران را آرام توصیف می‌کردند.

در جریان اعتراضات آبان، صدها تن از معترضان توسط نیروهای امنیتی و انتظامی کشته و بازداشت شدند. سازمان عفو بین‌الملل تاکنون مشخصات ۳۲۳ تن از کشته‌شدگان را ثبت و مستند کرده است.

محمد مساعد، روزنامه‌نگاری که پس از چند روز توانست درباره قطعی اینترنت اطلاع‌رسانی کند، بازداشت و پس از ماه‌ها مجبور به ترک کشور شد.

آن زمان، مساعد در توییتی با شرح مختصری از وضعیت ایران و خاموشی سراسری اینترنت و انتقاد از بهره‌مندی افرادی از اینترنت، نوشت: «در نبود اینترنت، کلان‌شهرها تبدیل به هزاران دهکده کوچک متراکم شده‌اند. وقتی ابزارهای ارتباطی قطع می‌شوند، افق دید چند متر می‌شود و دیگر فرقی نمی‌کند چند کیلومتر فاصله داری یا چند هزار کیلومتر. به کفتارهای خوش‌رقص مجهز به اینترنت وزیر جوان شادباش بگویید.»

او همچنین توییتی به زبان انگلیسی نوشت که با استقبال بسیار زیادی مواجه شد. مساعد نوشت: «تق تق، سلام جهان آزاد ... من از ۴۲ پروکسی استفاده کردم تا این را بنویسم. میلیون‌ها ایرانی اینترنت ندارند. صدای ما را می‌شنوید؟»

تصویر توییت محمد مساعد درباره قطعی اینترنت در آبان ۹۸
تصویر توییت محمد مساعد درباره قطعی اینترنت در آبان ۹۸

آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که از او به عنوان یکی از «درندگان آزادی رسانه‌ها» یاد شده، بارها خواستار محدود شدن اینترنت و به ویژه شبکه‌های اجتماعی شده است.

در حال حاضر، طرح محدودسازی اینترنت در ایران با عنوان «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در مجلس شورای اسلامی تحت بررسی است. از تصویب طرح موسوم به «صیانت» به عنوان اجرای یکی از خواست‌های آیت‌الله خامنه‌ای یاد می‌شود.

XS
SM
MD
LG