لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

اعتراضات خوزستان وارد ششمین روز شد؛ برخورد نیروهای امنیتی با معترضان در ایذه و سردادن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «رضاشاه روحت شاد»


حضور نیروهای امنیتی در ایذه
حضور نیروهای امنیتی در ایذه

در ششمین روز پیاپی اعتراضات سراسری در خوزستان، سه‌شنبه ۲۹ تیر، مردم ایذه با شعارهای «بختیاری با عرب، اتحاد اتحاد»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «رضا شاه، روحت شاد» به معترضان پیوستند. ویدئوهای رسیده به صدای آمریکا تصاویری از اعزام «تانک به اهواز» را نشان می‌دهد.

بنا بر ویدئوهای رسیده به صدای آمریکا، صدای تیراندازی در ششمین شب اعتراضات در ایذه شنیده می‌شود.

ویدئوهای منتشرشده از ایذه در شمال استان خوزستان، حضور انبوه معترضان را در حمایت از مردم شهرهای دیگر استان نشان می‌دهد که خواستار اتحاد اقوام بختیاری و عرب در خوزستان شده‌اند.

در دو ویدئو که به دست بخش فارسی صدای آمریکا رسیده و توسط دو فرد مختلف گرفته شده، روایت می‌کنند که در اتوبان منتهی به اهواز تانکی در حال انتقال به سمت منطقه دیده می‌شود.

پیش از این نیز، عکسی از اعزام پرشمار نیروهای امنیتی و نظامی به فرودگاه اهواز منتشر شده بود.

بنا بر گزارش‌های رسیده به دست صدای آمریکا، روز سه شنبه گروهی از فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در تهران، مقابل وزارت کشور در حمایت از اعتراضات خوزستان تجمع کردند که گروهی از آنها توسط نیروهای امنیتی ضرب و شتم و بازداشت شدند.

همچنین روز سه‌شنبه جمع قابل توجهی از مردم تهران در مترو صادقیه شعارهای «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

دیروز نیز برخی شهرهای شمالی در خوزستان از جمله شوشتر و خرم‌آباد در استان لرستان در حمایت از معترضان نسبت به بی‌آبی به اعتراضات سراسری پیوستند.

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه با پشتیبانی از حق ایرانیان برای تجمع مسالمت‌آمیز، اعلام کرد که مقامات این کشور اعتراضات در خوزستان و تیراندازی‌های نیروهای امنیتی به معترضان را از نزدیک دنبال می‌کنند و به‌دقت زیر نظر دارند.

هم‌زمان با پنجمین روز اعتراضات نسبت به بی‌آبی در خوزستان، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی از مردم و نیروهای نظامی خواست از معترضان حمایت کنند و آنها را تنها نگذارند.

از سویی، مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی و همکار بخش فارسی صدای آمریکا، در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با اشاره به نمونه‌هایی از موارد پیشین نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، گفت: «جمهوری اسلامی پاسخ اعتراضات مسالمت‌آمیز به بی‌آبی در خوزستان را با گلوله داده است.»

در جریان اعتراضات گسترده مردم خوزستان به بی‌آبی، تاکنون دست‌کم دو تن از معترضان کشته و تعدادی زخمی و بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG